Metternichova knihovna na zámku Kynžvart není jen expozicí. Dodnes slouží badatelům ke studiu
Zámek Kynžvart na Chebsku v Karlovarském kraji nabízí celkem pět prohlídkových okruhů, které vedou zámeckými interiéry i rozlehlým parkem. V rámci druhého okruhu mají návštěvníci možnost navštívit jednu z největších šlechtických zámeckých knihoven u nás. Vybudoval ji nejslavnější majitel kynžvartského zámku, rakouský kancléř a diplomat Klemens von Metternich.
Metternichova knihovna zaujímá dva sály a obsahuje více než 24 tisíc knih psaných v latině, němčině, francouzštině, angličtině, italštině, češtině a dokonce i tamilštině. Hrabě Metternich vytvořil tuto úctyhodnou sbírku spojením tří fondů.
Část knih pochází z jeho osobní knihovny. Byl totiž velice sečtělý a na vzdělání a studiu si po celý život velmi zakládal. Druhou část tvoří sbírka jeho předků. A více než polovina knih pochází z benediktýnské klášterní knihovny v Ochsenhausenu. Knihovna slouží dodnes jako zdroj vědění. Kromě návštěvníků zámku tu můžete potkat i badatele, historiky a studenty oborů kartografie, botanika, astronomie či medicína.
Unikátem mezi zdejšími knihami je rukopis z přelomu 8. a 9. století. Jedná se o část Starého zákona, který je jednou z nejstarších knih na území České republiky. Dále knihovna obsahuje 160 rukopisů a 145 prvotisků vytištěných před rokem 1500. Za zmínku stojí také kronika Magdeburská, Keplerova Astronomia Nova nebo obří ručně malovaný kartografický atlas ze 17. století.
Kynžvartský zámek stojí rozhodně za návštěvu. Kromě knihovny v něm najdete také proslulý kabinet kuriozit, kabinet přírodnin nebo egyptologickou sbírku. Na prohlídku zámku se můžete vydat od května do konce října, rozlehlý zámecký park je pak přístupný celoročně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.