Mariánské Lázně jsou nejmladším západočeským lázeňským městem. Na významu jim to ale nijak neubírá

15. červenec 2020

Mariánské Lázně jsou druhými největšími lázněmi v České republice. Společně s Karlovými Vary a Františkovými Lázněmi tvoří slavný západočeský lázeňský trojúhelník. Na rozdíl od nich ale nemají tak dlouhou historii. Od jejich založení uplynulo nedávno “pouhých“ 200 let. To jim však na významu neubírá. Naopak patří k jedněm z nejmodernějších.

O rozvoj města se zasloužili především tři významní muži. Johann Josef Nehr, Karel Kašpar Reitenberger a Václav Skalník. První dva se zasadili o objevení a propagaci léčivých účinků mariánskolázeňských pramenů. Poslednímu ze jmenovaných vděčí město za svou podobu, která vznikala celkem netradičně. Prvním, co architekt Václav Skalník navrhnul, byl prvky v místním parku. Až kolem nich se pak začala utvářet městská zástavba.

Římské lázně se nacházejí v hotelu Nové Lázně

Lázeňská léčba je, podobně jako třeba v Karlových Varech, založena na pravidelném užívání minerálních pramenů. Ve městě a jeho okolí se jich nachází kolem stovky. K léčbě samotné se jich však využívá mnohem méně. Léčí se jimi především nemoci ledvin a močových cest, nemoci dýchacího a pohybového ústrojí, metabolická, gynekologická a onkologická onemocnění.

Mariánským Lázním dal název Mariin pramen. Není to pramen minerální vody, ale vývěr přírodního oxidu uhličitého. Používá se k suchým uhličitým koupelím a k slavným plynovým injekcím. „Máme tu světový unikát, tak zvané Mariino jezírko,“ říká lázeňský lékař a emeritní primář Nových Lázní Pavel Knára. „Naši hosté sedí v oxidu uhličitém, který jim dosahuje jen ke kolenům a výrazně zlepšuje prokrvení celého těla. K tomu ještě inhalují kyslík a tím dochází k regeneraci buněk, což je zajímavé v programu proti stárnutí,“ dodává Pavel Knára.

Kromě léčebných procedur lákají do Mariánských Lázní turisty také další oblíbené cíle. Jedním z nich je Zpívající fontána, která v lázeňské sezóně za doprovodu světelných efektů tryská do rytmu několika melodií, a to každou lichou hodinu. Dalším oblíbeným místem je park Boheminium, který představuje zmenšené modely nejslavnějších českých památek. V parku o rozloze šesti hektarů jich najdete více než sedmdesát.

Spustit audio