Mám respekt z proudů a z chladné vody, říká fotografující potápěčka Alena Voráčková

6. leden 2025

Potápí se od roku 1998, má asi 1000 ponorů, z toho víc jak dvě třetiny ve sladkých vodách. První potápění zažila Alena Voráčková v Lomečku ve Starém Klíčově na Domažlicku.

Alena Voráčková pracuje přes 20 let v plzeňské zoo. Je asistentkou ředitele a byl to právě šéf zoo Jiří Trávníček, který jí dodal odvahu ke dvěma knížkám - Vodní světy a Člověk a voda. Už není tajemstvím, že je na spadnutí i třetí kniha, pro kterou bude tématem Rudé moře.

Je několikanásobnou mistryní České republiky ve fotografování v bazénu, ale sama říká, že je to příliš sterilní a že má raději focení v živé vodě. Upřednostňuje menší hloubky, i metr pod hladinou je prý toho k vidění hodně moc.

Alena se potápěla na Hracholuskách, v řece Mži, v lomu Amerika i v Norském moři. Aktuálně čeká až bude led na Boleváku, aby se tam mohla potopit a vyfotit zimní život v tomto plzeňském rybníku. "Mám respekt z proudů a také z chladné vody. Všichni máme rádi teplou vodu, ale když chcete neotřelé snímky, musíte i do studené," říká fotografující potápěčka. Poslechněte si celý rozhovor.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.