Dům historie Přešticka láká nejen na sbírku betlémů, ale také na perníkovou kavalerii
Hned dvě nové výstavy s vánoční tématikou připravil v letošním roce Dům historie Přešticka. Prohlédnout si můžete výstavu betlémů, která zahrnuje exponáty ze sbírky muzea i ze soukromých zápůjček. Druhou výstavou jsou Přeštičtí dragouni obsahující mimo jiné perníkovou kavalerii a unikátní skašovský betlém.
Perníkovou kavalerii vytvořily tři přeštické perníkářky, které pro tuto příležitost připravily perníky ve tvaru koníků, husarských bot nebo husarů na koních. Husaři se objevují i v originálním, novodobém, skašovském betlému, který je na výstavě také k vidění.
Dům historie Přešticka úzce spolupracuje se spolkem Betlémáři Plzeňska. Z jakých materiálů je možné betlém vytvořit? Kde aktuálně Betlémáři Plzeňska vystavují? A jak betlémáři prožívají adventní období? Poslechněte si celý rozhovor – našimi hosty byly Drahomíra Valentová, ředitelka Domu historie Přešticka a Ivana Sieberová, etnografka a členka spolku Betlémáři Plzeňska.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.