Lázně Teplice nad Bečvou patří mezi nejstarší na Moravě. Proslavila je zázračná kyselka

14. červenec 2020

Lázně Teplice nad Bečvou v Olomouckém kraji leží na území stejnojmenné obce a částečně i města Hranice. Na místě protkaném rozsáhlým jeskynním systémem, odkud vyvěrá zázračná léčivá voda obohacená minerály a oxidem uhličitým. Teplická kyselka, která už po staletí pomáhá léčit široké spektrum nemocí.

První zmínky o lázních, nebo spíše o lázni, která patřila k Hranicím, pocházejí z roku 1520, kdy se tam léčil dnou sužovaný majitel panství Vilém z Pernštejna. Základy lázeňství ale podle historických dokladů položil v roce 1553 Jan Kropáč z Nevědomí, když při pátrání po železné rudě narazil na podzemní vodní prameny. Nejprve je nechal svést do vydlážděné zastřešené jámy. Později postavil v blízkosti pro větší pohodlí hostů hostinec. V 16. století se sem přijížděli léčit výhradně šlechtici, majitelé okolních panství.

Velkého rozkvětu se lázně dočkaly za časů první republiky. Stavěla se nová sanatoria, dnes léčebné domy. Například roku 1922 současný Moravan. Roku 1925 získalo panorama lázní jednopatrový pavilon, nynější Slovenku. Následovala stavba grandhotelu Klíč, dnešního lázeňského domu Janáček a dalších. Jejich návrhy byly často dílem předních českých architektů.

Lázně Teplice nad Bečvou patří mezi nejstarší na Moravě

Další etapou rozvoje prošly lázně v poválečných letech. V současné době už mají léčebné domy za sebou rozsáhlé rekonstrukce, včetně modernizací prostor pro poskytování nejrůznějších procedur pro klienty a hosty.

Stejně jako v minulosti je i dnes základem léčby v Lázních Teplice nad Bečvou minerální voda s vysokým obsahem oxidu uhličitého. Právě jeho vlastnosti se využívají při koupelích a dalších procedurách. Plyn vstupuje přes kůži do těla, rozšiřuje cévy, snižuje tlak a pomáhá zlepšovat krevní oběh. Kyselka je také bohatá na velké množství minerálních látek.

Zdejší lázeňská péče pomáhá nemocným s širokým spektrem diagnóz. V Teplicích nad Bečvou léčí choroby srdce, tepen a cév, pohybového aparátu, pomáhají i onkologickým pacientům. Dospělým i dětem.

Teplice nad Bečvou si kromě lázeňských hostů oblíbili i turisté. Okolí je totiž obklopené přírodními rezervacemi a také cyklostezkami. Lidé míří do Zbrašovských aragonitových jeskyní, kde kyselka vytvořila unikátní teplé klima a krasovou výzdobu. Dalším oblíbeným cílem je na druhém břehu řeky Bečvy nejhlubší zatopená jeskyně světa - Hranická propast.

autor: Jana Zemková
Spustit audio