Karlovy Vary a kraj se dohodly na postupu oprav Císařských lázní

Císařské lázně, Karlovy Vary
Císařské lázně, Karlovy Vary

Karlovy Vary a Karlovarský kraj se dohodly na postupu rekonstrukce Císařských lázní. Zatímco kraj začne s rekonstrukcí první části této národní kulturní památky, město se pokusí od památkářů získat souhlas s vestavbou koncertního sálu. Vyplývá to z memoranda, které už schválili krajští i městští radní.

Císařské lázně nyní vlastní kraj. Memorandum zejména dává městu pověření, aby jednalo s památkáři o možné vestavbě sálu. Na projekt a vestavbu už zastupitelé města schválili částku 150 milionů korun.

Samotná rekonstrukce bez vestavby sálu by měla stát více než 600 milionů korun, o náklady se podělí kraj, stát a město. Představitelé kraje nyní hovoří o tom, že dlouhá léta odkládaná oprava by mohla začít do konce roku.

Konečně! Rekonstrukce Císařských lázní by mohla začít příští rok

Císařská lázeň, která byla určena pro císaře Františka Josefa I. v budově Císařských lázní v Karlových Varech

Rekonstrukce Císařských lázní v Karlových Varech by mohla začít počátkem roku 2019. Nyní je potřeba dokončit přepracování projektové dokumentace, zrušit původní výběrové řízení a vyhlásit nové.

„Rádi bychom pokračovali tak, že bude vypsáno výběrové řízení na zhotovitele studie a projektové dokumentace k projednání s orgány památkové péče na vestavbu koncertního sálu. Rádi bychom projekt měli zpracovaný do konce roku. Samozřejmě ale bude probíhat i koordinace s krajem," uvedl primátor Petr Kulhánek.

Podle hejtmanky Jany Vildumetzové kraj začne s přípravou a realizací rekonstrukce zatím podle původního projektu, který s koncertním sálem nepočítá. Pokud se podaří stavbu do konce roku zahájit, měly by práce začít na přední části budovy, kde jsou reprezentační prostory, jako je známý Zanderův sál.

Umístění plnohodnotného koncertního sálu pro potřeby Karlovarského symfonického orchestru zatím naráželo na odmítavý postoj památkářů. Všechny dosavadní návrhy totiž počítaly se zásahem do bývalých koupelen Císařských lázní. Koupelny jsou ale z pohledu památkové péče jedním z nejcennějších prvků stavby.

Spustit audio
autor: ČTK

Související