Dospělec dospěl pouze do odborné literatury
Slovo dospělec znají biologové z odborné literatury, amatérští milovníci přírody zase třeba z turistických průvodců nebo informačních tabulí na naučných stezkách.
Asi nikoho nepřekvapí, že slovo označuje dospělého jedince nějakého živočišného druhu. Doložíme si ho půvabným příkladem: šoupálek dlouhoprstý šplhá spirálovitě od paty stromu vzhůru a ze škvír kůry vybírá vajíčka, housenky, kukly i dospělce hmyzu.
Slovo dospělec je jazykově zajímavé v různých směrech. V první řadě si můžeme všimnout, že je utvořeno příponou -ec a už to předurčuje jeho určitou specializaci. Příbuzná slova dospělý nebo dospělák jsou jiného významu, rozhodně jsou frekventovanější, obecně známější a vyskytují se v různých komunikačních žánrech, to pro dospělce neplatí.
Slovo dospělec se téměř výhradně objevuje v odborné přírodovědné a biologické literatuře, specializovaných oborových časopisech lesnických, zahradnických nebo zemědělských, v populárně naučné přírodovědné literatuře, turistických průvodcích, informačních tabulích naučných stezek apod. Užití ve významu „dospělý člověk“, je označované jako prakticky vymizelé už v našich starších slovnících.
Slovo nezastarává, jen se specializovalo
Slovo je pevně zakotveno ve výše uvedených žánrech jako odborný termín a užívá se tam i v současné češtině, takže tady nezastarává, prostě se jen specializovalo. Pro zajímavost ještě můžeme uvést, že stejnou příponou jsou tvořeny i jiné výrazy z rostlinné a živočišné říše, třeba jaksi taxonomické termíny vačnatec, strunatec, dravec, láčkovec, i když ty se užívají spíše v množném čísle.
U podobných označení živočichů někdy uživatelé váhají, jestli jde o jméno životné nebo neživotné a jaká je u něj shoda. Takže skloňuje se podle vzoru muž, je to jméno životné, proto ve shodě v minulém čase bude měkké i, např. dospělci přezimovali pod kůrou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.