Zemřel miliardář František Štěpánek, šéf Sokolovské uhelné

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Většinový vlastník Sokolovské uhelné a.s. František Štěpánek na archivním snímku z 19. září 2019

Většinový vlastník Sokolovské uhelné a.s. František Štěpánek je po smrti. Na webu to uvedla společnost Sokolovská uhelná. Zemřel podle ní náhle. Předsedovi dozorčí rady uhelné společnosti, která je největším zaměstnavatelem v Karlovarském kraji, bylo 66 let.

Zprávu o Štěpánkově úmrtí potvrdila starostka Sokolova Renata Oulehlová (ANO). „První moje reakce? Zůstali jsme sami. Odešel největší patriot tohoto regionu. Člověk, kterému na regionu hodně záleželo a zároveň člověk, který pomáhal, aniž to kdo věděl," řekla Oulehlová. 

„Naše firma i celý region v jeho osobě ztrácí obrovského patriota, který žil pro tento kraj i tuto společnost. Byl jedním z hlavních iniciátorů podpory regionu, významných investičních i revitalizačních projektů, které zásadní měrou přispěly k rozvoji Sokolovska i celého kraje," uvedla firma na svých stránkách a vyslovila soustrast rodině.

Podle webu Forbes.cz si František Štěpánek sáhl na život. Sokolovský rodák se měl zastřelit vlastní zbraní mimo domov.

32. nejbohatšího Čecha podle serveru trápily špatné vyhlídky uhelného byznysu i zdravotní obtíže. Sokolovské uhelné klesl podle Forbesu v roce 2018 zisk na nejhorší úroveň v historii a dosáhl 252 milionů korun. Firma měla tržby přes 6,5 miliardy korun.

Loni na podzim firma oznámila, že během letoška začne propouštět pracovníky vzhledem k postupnému útlumu těžby. Společnost zaměstnává necelé čtyři tisíce lidí, letos by mělo odejít zhruba 700.

Štěpánek byl velký lokální patriot a v regionu vážený muž. Investoval do místního fotbalu, golfu, koupaliště nebo finančně podporoval zdravotnická zařízení. Zasazoval se také o to, aby na Podkrušnohorské sýpce BMW vybudovalo zkušební polygon, který se začíná stavět.

František Štěpánek se narodil v roce 1953 v Sokolově. Po absolvování Vysoké školy báňské v Ostravě od roku 1979 působil v provozech Sokolovské uhelné, kterými prošel doslova od nejnižších až po nejvyšší pozice. 

Spustit audio
autor: Radim Jehlík | zdroje: ČTK , Český rozhlas Karlovy Vary