Zaměstnanci soudů stávkuji, řada jednání v Karlovarském kraji byla odvolaná
V pondělí 7. října začala v České republice třídenní stávka zaměstnanců soudů, kterou vyhlásil Odborový svaz justice jako protest proti dlouhodobě nízkým platům. Stávka, která potrvá do středy 9. října, se dotkne soudů napříč celou zemí, včetně všech tří okresních soudů v Karlovarském kraji.
V Okresním soudu v Sokolově se například až do středy nebudou konat některá plánovaná jednání. Podobná situace je i v Chebu, kde je kompletně uzavřena podatelna, pokladna i informační centrum. Občané musí počítat s omezením i na Okresním soudu v Karlových Varech, kde byly zrušeny dvě třetiny soudních jednání. Soudy budou projednávat pouze neodkladné záležitosti, například ty, které se týkají vazeb.
Předsedkyně karlovarského soudu Jaroslava Krůšková uvedla, že stávky se účastní 67 z celkových 80 zaměstnanců soudu. „Ze 100 plánovaných jednání se uskuteční pouze 39. Soudci se stávky neúčastní a mají řádný pracovní den,“ dodala Krůšková.
Budova Okresního soudu v Karlových Varech zůstane otevřená, protože v ní sídlí také pobočka Krajského soudu v Plzni, jejíž zaměstnanci do stávky nevstoupili. Na místě bude přítomna justiční stráž, nestávkující zaměstnanci a také předsedkyně soudu, která bude veřejnost informovat a zajišťovat provoz telefonické linky.
Podobná situace panuje i na Okresním soudu v Chebu. Předseda soudu Robert Plášil uvedl, že z důvodu stávky nebude zajištěn provoz podatelny, elektronické podatelny, informačního centra ani pokladny. Cílem stávky je podle Plášila dosažení důstojnějších platových podmínek pro zaměstnance soudů.
Tato třídenní akce navazuje na jednodenní výstražnou stávku, která proběhla 29. května. Tehdy se podle odborářů do protestu zapojilo 95 procent justičního personálu ve všech českých soudech s výjimkou Ústavního soudu. Zaměstnanci měli omluvené neplacené volno, ale museli dohnat zameškanou práci v následujících dnech.
Nejposlouchanější
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ŽIVĚ: Aneta Langerová, Bára Poláková či Dušan Vlk. Oslavy 17. listopadu doplnil Koncert pro budoucnost
-
‚Česko není na prodej.‘ Tisíce lidí protestovaly na Staroměstském náměstí proti vzniku vlády ANO
-
Politolog: Že by hnutí ANO kvůli střetu zájmů navrhlo jiného premiéra, je spíše nepředstavitelné
-
ONLINE: Češi si připomínají 17. listopadu. Babiše na Národní třídě vítal pískot, prezidenta Pavla potlesk