Vláda schválila plán restrukturalizace, pomůže také Karlovarskému kraji
Vláda schválila 16 nových programů, které pomůžou třem uhelným regionů v republice - Karlovarskému, Ústeckému a Moravskoslezskému kraji. Plán zahrnuje přehled všech klíčových oblastí, ve kterých potřebují tyto regiony pomoc od státu.
Všechny tři kraje v poslední době pracovaly pod vedením Národního výkonného týmu programu RE:START na aktualizaci Souhrnného akčního plánu Strategie restrukturalizace na období 2019 - 2020.
Uhelná platforma má Karlovarský kraj připravit na konec těžby
V Karlovarském kraji začala pracovat takzvaná uhelná platforma. Odborné skupiny mají připravit kraj na budoucí útlum těžby uhlí a přeměnu hospodářství uhelného regionu. Podle hejtmanky Jany Mračkové Vildumetzové by podobná skupina měla vzniknout i na úrovni vlády.
Jednalo se už o třetí aktualizaci tohoto plánu a na základě ní vzniklo 16 nových programů. Vláda je teď schválila, takže strukturálně postižené kraje můžou díky nim získat peníze na své strategické a podpůrné projekty. Můžou z nich zaplatit výzkum a vývoj, vzdělávání, podnikání, financovat bytovou politiku nebo dopravní infrastrukturu.
Karlovarský kraj chce podle hejtmanky Jany Mračkové Vildumetzové peníze použít například na vybudování univerzitní infrastruktury, zvýšení kvality bydlení a bytové politiky, na rekonstrukci budovy Střední uměleckoprůmyslové školy v Karlových Varech, výstavbu nového pracoviště odborného výcviku Střední školy živnostenské v Sokolově nebo rekonstrukci objektu Integrované střední školy v Chebu. V plánu má kraj také vybudovat společné operační středisko složek Integrovaného záchranného systému a mezi podpůrnými projekty jsou i plány na rozvoj karlovarského letiště, sociální služby nebo modernizaci přístrojů v nemocnicích.
Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové se podařilo pro strukturálně postižené kraje zajistit přesunutí šesti miliard korun z nevyužitých prostředků fondů Evropské unie. Tyto peníze půjdou například na snížení emisí v dopravě nebo na modernizaci základních škol.
Související
-
Přeměna uhelných oblastí se bez státu neobejde, míní odborníci
Přeměna oblastí s těžbou uhlí se neobejde bez razantní podpory státu a Evropské unie. Shodli se na tom účastníci konference Budoucnost v Chodově na Sokolovsku.
-
Obnovitelné zdroje energie podle Zemana nemají budoucnost. Je pro zachování těžby uhlí
Prezident Miloš Zeman při návštěvě Karlovarského kraje opět podpořil zachování těžby uhlí pro energetické využití. Podle něj obnovitelné zdroje energie nemají budoucnost.
-
Regiony postižené těžbou potřebují přednostní péči, shodli se zástupci Evropské komise a kraj
Regiony postižené těžbou potřebují přednostní péči ze strany státu i Evropské komise. Během návštěvy Karlovarského kraje se na tom shodli zástupci Evropské komise s krajem.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Děti, které chtějí být sériovými vrahy. Výchovné ústavy nemají jak pracovat s extrémními případy
-
Ubrat Mlsnovi, přidat neziskovkám. Piráti chtějí vyčlenit v rozpočtu na boj s korupcí extra 8 milionů
-
Trestat bezdomovce? Ten nápad je odtržený od reality, kritizuje Hrabu výzkumnice
-
To nejtěžší je začít a udělat první krok. Problémy lze vždycky řešit, říká předseda litvínovského ekospolku