Vepřová panenka nadívaná zeleným chřestem

Vaří Mirka Kuntzmannová , Vaříte s ČRo Plzeň , Vaříte s ČRo Plzeň

podle Petra Spálenky z hotelu Angello Plzeň

Suroviny pro 2 osoby:

350 g vepřové panenky
200 g zeleného chřestu
sůl, drcený pepř
60 g másla
šťávu z jednoho citrónu
250 g vařených brambor
0,5 dcl smetany
olej

Postup:

Chřest oškrábeme, ořízneme spodní části, zbylou část chřestu spaříme v horké vodě do které jsme přidali citrónovu šťávu a následně zchladíme v ledové vodě.
Maso očistíme, našpekujeme chřestem, vmasírujeme olej do masa a dáme na pár hodin odpočinout do lednice. Maso vyjmeme z lednice hodinu před tepelnou úpravou, vložíme na pánev a zprudka necháme zatáhnout ze všech stran. Zmírníme oheň, opepříme, osolíme a pomalu dopékáme. Poté odstavíme z ohně, přiklopíme a necháme odpočinout. Zbytek chřestu nakrájíme nadrobno a mírně orestujeme s máslem na pánvi. Zalijeme smetanou, vložíme vařené brambory, rozšťoucháme a podle chuti osolíme.

Maso nakrájíme na plátky a servírujeme s porcí šťouchaných brambor.

Suroviny:

autor: šéfkuchař

Nejnovější recepty

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.