Valeč byl útočištěm dětí za korejské války. Jejich podpisy dokumentuje obelisk v zámeckém parku
Turistický tip nás zavedl do zámeckého parku ve Valči na Karlovarsku. Najdete v něm nejen sochy z dílny Matyáše Bernarda Brauna, ale třeba i sedmimetrový obelisk z červeného pískovce, který je popsaný korejskými nápisy.
Jeden z nejkrásnějších zámeckých parků najdete ve Valči na Karlovarsku. Zdobí ho nejen barokní fontána a sochy z dílny Matyáše Bernarda Brauna, obdivovat v něm můžete i teatron, letohrádek nebo iluzivní brány. Základem zahradní kompozice parku jsou dvě na sebe kolmé osy.
Státní zámek Valeč na Karlovarsku můžete navštívit i teď v zimě. Jeho interiéry i lapidárium se návštěvníkům otevírají vždy od pátku do neděle. Nádherný zámecký park je přístupný celoročně. Jeho hlavní osa začíná západním průčelím zámku a prochází rozsáhlým parterem, dříve pravděpodobně členěným stříhanými živými stěnami, fontánami a přírodním divadlem – teatronem, galeriemi soch. Pokračuje k iluzivním bránám a průhledem do krajiny ke zřícenině, tzv. Neuhausu.
V severovýchodním rohu zámeckého parku ve Valči stojí na konci cest mezi stromy schovaný obelisk, který ukončuje hlavní příčnou osu zámeckého parku. Měří téměř sedm metrů a je vytesaný z červeného pískovce.
Nápis na jeho podstavci je téměř nečitelný. Části textu, které jsou dosud patrné, informují, že obelisk byl vztyčen roku 1890 hrabětem Vinzenzem Thurn Valsassinou, který byl v té době majitelem panství.
V horní partii obelisku jsou vyryté podpisy korejských dětí, které zde našly útočiště v 50. letech 20. století během korejské války.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.