V okolí Panského vrchu u obce Drmoul najdete několik minerálních pramenů

1. srpen 2025

Na úpatí Panského vrchu u Drmoulu na Chebsku se nachází minerální pramen Panská kyselka, jehož historie sahá až do 14. století. Kromě zajímavého přírodního úkazu oblast nabízí také rozhlednu s výhledem na Mariánské Lázně, židovský hřbitov a naučné stezky s historickými fotografiemi.

Panský vrch u obce Drmoul na Chebsku nabízí turistům a výletníkům hned několik zajímavostí. Navštívit můžete například Panskou rozhlednu, odkud jsou jedinečné výhledy na Mariánské Lázně i na hřebeny Slavkovského lesa. Nedaleko od rozhledny je možné prohlédnout si drmoulský židovský hřbitov a v lese vyvěrá hned několik minerálních pramenů.

„Každý z nich má svojí historii a je něčím výjimečný. Pramen Panská kyselka je jeden z nejstarších, který byl využívaný už ve 14. století. Při obnově jsme našli keramický materiál přímo v tom vývěru ze 14. století, takže můžeme říct, že Panská kyselka se pila už v době, kdy Karel IV. objevoval Karlovy Vary,“ říká Jaromír Bartoš.

Lesní židovský hřbitov

Návštěvníci romantického Panského vrchu si mohou v okolí prohlédnout informační cedule se zajímavými fotografiemi. „Můžeme tady vidět stav minerálky v roce 2009. Jsou tady vidět i fotografie ze samotné úpravy, takže návštěvníci mohou porovnat ten historický stav s tím současným,“ dodal Bartoš.

autoři: Jana Strejčková , max
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.