V Hroznětíně chtějí zefektivnit třídění odpadu

8. červen 2023 10:00

Zvyšující se ceny za odvoz a skládkování komunálního odpadu nutí starosty některých obcí na západě Čech hledat cesty jak ušetřit peníze lidem i rozpočtu radnice. Jednou z variant je takzvaný systém třídění door to door.

Ten spočívá v distribuci nádob na tříděný odpad přímo do rodinných domů. Součástí sady má být i nádoba na bioodpad, který je jedním z nejproblematičtějších.

„Právě bioodpad často zbytečně končí v popelnicích na komunální odpad. Tím se prodražují nejen náklady na odvoz, ale i skládkování, protože dochází k překračování povoleného váhového limitu na občana,“ vysvětluje starosta Hroznětína Martin Maleček. Ten se společně s dalšími starosty v rámci Sdružení Krušné hory západ snaží získat dotaci na nákup zmíněných separačních nádob.

Pokud obce uspějí, mají v plánu nabídnout je zdarma obyvatelům svých obcí a k tomu přidat ještě motivující prvek. Pokud totiž lidé přijmou i nádobu na bioodpad a budou ho třídit, nebudou muset třeba v Hroznětíně platit za odvoz skládkování komunálního odpadu.

„Máme spočítáno, že v momentě, kdy lidé začnou poctivě třídit bioodpad, obci se vyplatí uhradit náklady na likvidaci komunálního odpadu z vlastního rozpočtu, neboť jeho objem výrazně klesne,“ pokračuje starosta Hroznětína.

Připravovaná novinka je motivační hned z několika důvodů

Lidé budou mít nádoby na tříděný odpad ve svém domě a nebudou s ním muset nikam chodit. Obce totiž zajistí odvoz přímo od jejich domu a navíc jim v případě třídění bioodpadu odpustí poplatky za svoz komunálního odpadu.

„Myslím, že je to férový záměr a férová nabídka. Bohužel se touto problematikou zabývá jen malé množství obcí a ani Karlovarský kraj nemá jasnou koncepci do budoucna. A to se musí změnit,“ uzavírá Martin Maleček.

autor: Radim Jehlík
Spustit audio