Uznávaný karlovarský fotograf František Konopa odhaluje své umění na přednáškách

22. květen 2024

Karlovarský fotograf František Konopa se rozhodl, že nechá veřejnost nahlédnout pod pokličku svého umění a pořádá přednášky na probuzení emocí. Pro velký zájem poprvé také v Karlovarském kraji.

František Konopa, 27letý fotograf a učitel fotografie na Střední uměleckoprůmyslové škole v Karlových Varech, je známý svými portrétními fotografiemi, které odráží skutečnost a probouzí emoce.

„Fotografie jsou víc než jen obrazy – jsou okny do našich niterných emocí, přítomnosti a také budoucnosti,“ říká Konopa. Přesně takhle definuje fotografie František Konopa a tak je prezentuje na svých přednáškách.

„Na přednáškách vyprávím o tom, jak fotograf funguje. Probírám se začátky mojí tvorby až po současnost, procházím různé motivace a to, co mě žene dál. Nevadí mi lidem ukazovat moji cestu, naplňuje mě, když můžu lidi inspirovat. Jsem extrovertní člověk, mám rád lidi a přednáška je určená pro všechny, kteří mají rádi fotku a emoce,“ přibližuje Konopa.

Proč se rozhodl pro pořádání přednášek? „Strašně mě baví interakce s fanoušky. Pro mě je to jeden z mála způsobů, jak lidi potkat a vnímat emoce, které u nich vyvolává moje práce. Na internetu tohle jen tak nedostanu, setkání s lidmi je pro mě strašně důležité.“

Jsem z Karlových Varů, jsem odjakživa patriot a doufám, že budu do konce svých dnů
– fotograf František Konopa

A co chystá dál? „Projektů mám teď rozepsaných asi šestnáct. Čekám na novou techniku a na konci měsíce se pustím do nových sérií, které se budou týkat problémů současné doby. Mám tam řadu témat.“

Právě problémy současné doby jsou mu inspirací. Františka k tvorbě inspiroval například i skutečný a šokující příběh jeho dědečka. „Mého dědu okradli v jeho bytě, přepadli ho, skončil v nemocnici a byt mu vykradli. Fotil jsem s ním pak sérii na tohle téma, chtěl jsem varovat starší lidi, aby nedůvěřovali tak moc lidem, které neznají. Na jednotlivých snímcích jsem se snažil zachytit to, co děda prožíval, co se tam asi dělo a je to skryté v těch fotkách.“

Konopa je také velkým patriotem svého kraje, a proto je rád, že může svou tvorbu přiblížit místním. „Jsem z Karlových Varů a jsem odjakživa patriot a doufám, že budu do konce svých dnů. S přednáškami se teď roztrhl pytel. Příští týden v sobotu mám třeba přednášku na největším fotografickém festivalu v Česku – Foto Škoda Fest.“

Na podzim plánuje výstavu v Karlových Varech. „Zatím je to v jednání, až to bude aktuální, dám určitě vědět na svých sociálních sítích.“

Jako učitel nemá o talenty nouzi

František také vyučuje na Střední uměleckoprůmyslové škole. „Důležitá je pozitivní motivace. U studentů, kteří jsou nad rámec talentovaní, dáváme prostor, aby se vyblbli v půlročních projektech. Každý půl rok pracuje student kromě jiného i na své volné práci, která ho může posunout na vysoké školy a k výstavám.“

O své následovníky prý nemá nouzi „Máme tam několik talentů. Rád bych vyzvedl Žofii Korbelovou, je to holka ve druhém ročníku. Udělala už velkou výstavu. Pak třeba Yurii Rozhok byl spoluautor na výstavě v Praze, kde vystavovali autoři i z mezinárodních kruhů. Máme tam spoustu šikovných lidí a jsem na ně opravdu pyšný,“ dodal Konopa.

autoři: David Forst , nkr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.