Utrpení vězňů z pracovních táborů v okolí Jáchymova připomíná kamenná skautská mohyla s křížem

3. listopad 2023 14:35

Okolím Jáchymova na Karlovarsku vede naučná stezka nazvaná Jáchymovské peklo. Je dlouhá osm kilometrů, má dvanáct zastavení a připomíná především těžký život v pracovních táborech při uranových dolech. U jednoho ze zastavení stojí kamenná mohyla, kterou tu od roku 1992 budují skauti k uctění památky politických vězňů, a to zejména z řad skautů.

Krušnohorský Jáchymov představuje kromě slavné historie spojené s rodem Šliků, těžbou stříbra a jáchymovskými tolary také méně šťastnou dějinnou etapu spojenou s pracovními tábory, které tu byly zřízeny při uranových dolech. Abychom my, ani naše děti nezapomněli na tuto ponurou část našich dějin, připomíná utrpení někdejších vězňů mimo jiné i naučná stezka.

Procházka z blízkého Jáchymova až k mohyle zabere pomalou chůzí přibližně dvě hodiny. Trasa je relativně náročná. Většinu cesty stoupá do prudkého kopce. Na zastavení s názvem „Tábory Eliáš“ je potřeba odbočit na žlutou turistickou stezku, která vás přibližně po 200 metrech dovede přímo k mohyle.

Skautská mohyla Eliáš se nachází v nadmořské výšce 900 metrů. Tvoří ji navršené kameny a šest metrů vysoký dřevěný kříž se skautskou lilií. Najdete tu také památeční tabulku věnovanou vězněným, umučeným a popraveným skautům, kteří zde trpěli v letech 1948 až 1968.

Stezka k mohyle pohledem z dronu

Tradice ukládá každému příchozímu návštěvníkovi položit na mohylu kámen, nejlépe z místa, odkud přišel. Skauti připojují pokaždé ještě pozdrav a vzpomínku na své bratry. U mohyly probíhají každý rok skautská setkání. Konají se vždy v sobotu před svátkem svatého Václava. Letos proběhne již 29. ročník.

Spustit audio