Unikátní projekt se zaměří na duševní zdraví dětí a mladistvých
Projekty v oblasti prevence duševního zdraví u dětí a mladistvých chystá krajský úřad. Zaměří se na žáky základních škol, studenty středních škol, jejich rodiče a pedagogy.
Odbor zdravotnictví krajského úřadu na něm bude spolupracovat s hned s několika organizacemi. Těmi jsou Národní ústav duševního zdraví, nezisková organizace Nevypusť duši a organizace FOKUS. Mediálním partnerem všech projektů je Český rozhlas Karlovy Vary.
„Zcela novým preventivním a osvětovým programem se snažíme reagovat na vzrůstající počet duševních onemocnění u dětí a mladistvých. Chceme ukázat dětem, i jejich rodičům a pedagogům, jak předcházet těmto onemocněním a kde v případě potřeby mohou hledat pomoc,“ uvedl hejtman Petr Kulhánek.
„Podobné aktivity se zaměřením na prevenci duševního zdraví se v regionu dosud nerealizovaly, jedná se tedy skutečně o unikátní projekty,“ dodal Kulhánek.
Projekt bude rozdělen do pěti aktivit
„Všech pět pohromadě“ zacílí na edukaci učitelů a zvyšování duševní gramotnosti žáků ve věku 11-13 let. „Bez obav“ bude určena rodičům vybraných žáků ve věku 7-12 let, kteří se již potýkají se známkami úzkosti u svých dětí.
„Duševní zdravověda pro středoškoláky“ se zaměří na žáky 1. a 2. ročníků středních škol a aktivita s názvem „Blázníš? No a!“ pak na žáky 3. a 4. ročníků středních škol. Pro stejnou cílovou skupinu je určen také workshop „Mapa duševního zdraví“, který se uskuteční 10. října v rámci Světového dne duševního zdraví v Císařských lázních v Karlových Varech.
Karlovarský kraj na podporu projektů vyčlenil ze svého rozpočtu částku ve výši téměř 1,2 milionu korun. Realizovány budou ve školním roce 2024/2025. Hejtmanství plánuje v těchto aktivitách pokračovat i v následujících letech. Cílem je, aby každá třída základní a střední školy na území kraje prošla odborným preventivním projektem v oblasti duševního zdraví.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka