Tipy na víkend v Plzeňském kraji: festival Treffpunkt nebo pouť u Jiřího

14. duben 2023

Tento víkend se koná tradiční festival česko-bavorské kultury Treffpunkt. Začíná už také pouť u Jiřího na Doubravce. Zajímavou vzpomínkovou akci chystají Dobřany. Podívejte se na naše tipy a pozvánky.

Česko-bavorský festival TREFFPUNKT

Dny věnované bavorské kultuře probíhají v Plzni do soboty 15. dubna v DEPO2015. Samozřejmostí je nabídka bavorských pokrmů a plzeňské i bavorské pšeničné pivo. V rámci programu se na Treffpunktu představí kapely různých žánrů. Největšími hvězdami budou bavorští d’Hundskrippln a Erwin und die Heckflossen. Za zmínku určitě stojí i skvělý band Bayerwald Sterne z hornofalckého Lamu. České kapely budou reprezentovat například funkoví BrassAvenue či Klagenfurt. Za plzeňskou scénu vystoupí St. Johnny a Showtime. V sobotu se na Treffpunktu nebudou nudit ani rodiny s dětmi. Jsou připraveny workshopy, stylové kolotoče a střelnice. Kromě prostor v DEPO2015 se festival v sobotu koná i na druhé scéně U Branky. Vstup je zdarma, program najdete na www.treffpunkt.cz.

80. výročí náletu na Dobřany

Nálet na Dobřany - 80. výročí

Vzpomínka na nejtemnější hodiny v dějinách Dobřan nezůstala jen na městě, tématu se věnují i místní vojenští nadšenci, profesionální i amatérští historici a shodou okolností i stavební firmy. O víkendu 15. a 16. dubna se odhalí nová fakta i artefakty. Končí dohady o místě dopadu letadla s prvními padlými osvoboditeli na území Československa, napraví se zásadní nedostatek spojený s pohřbením civilních obětí. Z místa pietního aktu bude výhled na budovu, jejíž poškození náletem nyní město napravuje náročnou rekonstrukcí.

„Letos si poprvé kulaté výročí náletu připomeneme opravdu důstojně a se vším všudy, máme konečně vhodné místo, kterým je pomník Slza válek na náměstí,“ uvedl starosta Dobřan Martin Sobotka.

Železniční víkend na Plzenecké železnici

Zveme na 1. ročník Železničního víkendu ve Starém Plzenci. Hlavní program se bude odehrávat 15. a 16. dubna přímo v areálu Plzenecké železnice. Připravena je řada lákadel. Těmi hlavními bude provoz úzkorozchodných důlních lokomotiv o rozchodu 600 mm či jízdy parkové železnice s lokomotivou E225.001. Dále je připraveno zahradní kolejiště velikosti G. Chybět nebude ani modelové kolejiště H0, kde se kdokoliv může stát strojvedoucím. Železniční expozici doplní speciální automobil PRAGA V3S a další historická vozidla. Těšit se můžete i na galerii snímků Vlaky Plzeňského kraje a Po stopách Žatecké trati. Doprovodný program se odehraje na nádraží ve Starém Plzenci v sobotu. Nádraží bude s Plzeneckou železnicí spojovat historický autobus. Ve stanici proběhne výstava historických vozidel, ukázka techniky hasičů či ruční historické drezíny.

Pouť u sv. Jiří

Louku u sv. Jiří v Plzni na Doubravce opět zaplní ve dnech 14. - 23. dubna více než 40 pouťových atrakcí. Otevírací doba: pondělí - čtvrtek od 15:00 do 21:00, pátek od 15:00 do 22:00, sobota - neděle od 10:00 do 22:00 hodin.

RC Model Show Holýšov

RC Model show

Malí i velcí příznivci RC modelů jsou zváni opět do Holýšova. Třetí setkání modelářů trucků, stavební a zemědělské techniky se koná v kulturním domě v sobotu 15. dubna od 9 do 16 hodin.

Světový den zdraví

Přijďte v sobotu 15. dubna do OC Plaza oslavit Světový den zdraví. Mladí budoucí lékaři z mezinárodního spolku IFMSA vám zdarma změří tlak, cukr v krvi, BMI, pomohou vám zjistit krevní skupinu a budou vám k dispozici na konzultaci celkového zdravého životního stylu. Na dalších stanovištích najdete správné čištění zubů nebo samovyšetření prsou a varlat jako prevenci rakoviny. Pro nejmenší je připravena Nemocnice pro medvídky a pro zájemce také školení první pomoci. Přijďte od 10 do 18 hodin.

Žehnání novým varhanám ve Starém Plzenci

Zveme na slavnostní koncert s žehnáním nově postaveným varhanám v kostele Narození Panny Marie ve Starém Plzenci. Úspěšné dokončení stavby nového nástroje podle původní dispozice z roku 1710 bylo umožněno pomocí a finančními příspěvky veliké řady štědrých podporovatelů. Slavnostní koncert s obřadem žehnání varhanám se koná v kostele Narození Panny Marie ve Starém Plzenci na Malé Straně v neděli 16. dubna od 17 hodin. V hudebním programu zazní díla barokních mistrů v podání Markéty Schley Reindlové.

autor: iko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.