Tipy na víkend v Karlovarském kraji: Pamětní unikát, hokej a divadlo

Kam o víkendu za kulturou v Karlovarském kraji? Nechte se inspirovat nabídkou našich tipů!

Pátek

V rámci 44. kola základní části Tipsport extraligy ledního hokeje přivítá v karlovarské KV Areně od 17:30 domácí Energie tým Škoda Plzeň.

Řeku Ohři mohou pozorovat lidé nejen v Chebu, jak protéká městem, ale také v chebské Galerii 4. Tam ji uvidí objektivem chebské fotografky Ivany Čamkové.

Čtěte také

Fotostřih – tak se jmenuje cyklus fotografií Františka Panochy, člena Klubu přátel fotografie Karlovy Vary. Jeho snímky vystavují na pobočce karlovarské městské knihovny na Růžovém vrchu.

Desítky legendárních jízdních kol z let 1892 – 2006 jsou součástí výstavy nazvané Eska je hezká. Staly se součástí expozice chebského muzea a také Retromusea. K vidění je nejen legendární skládačka, ale také bicykly vyvážené do Egypta, dvojkolo nebo krasojezdecké kolo.

Fantaskně primitivistická díla malíře Grigorije Musatova zaujmou v karlovarské Galerii umění. Umělec, který v minulém století uprchl z Ruska do Čech, vzpomíná na momenty z života v rodné zemi. Ale také představuje českou krajinu svýma očima.

 Novou části stálé expozice věnované fotbalovému týmu Rudá hvězda Cheb otevřelo tamní Retromuseum. Připomíná chebský fotbalový oddíl, který hrál mezi roky 1979 a 1996 s jednoročním přerušením nejvyšší fotbalovou soutěž.

Sobota

Barevná dětská jízda plná písniček, tancování a bláznivosti začne ve Velkém sále sokolovského domu kultury v 15:00 hodin. Začne tam velká show Anet, Amy, Neli a Annie, známých jako Lolipopz.

Drama ze života žen z ortodoxní židovské komunity uvidí od 19:00 návštěvníci Západočeského divadla v Chebu. Jmenuje se Mikve, stejně jako rituální lázeň, v níž se věřící židovské ženy pravidelně očisťují. Jde o prostor, v němž se potkají ženy různých osudů, povah, zkušeností a představ o životě a víře. 

Sedmnáct umělců z našeho regionu se představují na výstavě nazvané Salon Karlovarské umělecké asociace v karlovarské Becherově vile. Zájemci tam uvidí například práce Lenky Sárové Malíské, Varvary Divišové, Jiřího Hájka, Zbyňka Illka nebo Lenky Březinové.

Chebská Galerie 4 připomíná 35. výročí své existence profilovou výstavou. Kvůli pandemii ji musela o 2 roky odložit, a tak se expozice jmenuje Výroční zpráva - 37 let G4. Návštěvníci mohou vidět výsledky tvůrčích dílen, dokumentární fotografie akcí a práce dříve vystavujících autorů od nás i ze zahraničí.

V budově karlovarského Becherplatzu můžete na výstavě mincí vidět exkluzivní Zlatou minci k výročí 95. narozenin královny Alžběty. Pamětní unikát v hodnotě téměř dvou a půl milionu korun vydala britská královská mincovna. Je vyrobena z nejčistšího zlata, váží jeden kilogram a na světě je pouze osmnáct exemplářů. 

Neděle

Fotografie členů Fotoklubu Ostrov zaujmou od 13 do 17:00 v prostorách Staré radnice v Ostrově. Fotoklub si připomíná 1. výročí otevření sdíleného ateliéru v tamním kulturním domě a představuje, čím se jeho členové loni zabývali. 

Galerie výtvarného umění v Chebu nabízí hned tři nové aktuální expozice. V první zve do světa iluzí, který představují takzvané Obrazy v obrazech. Díky nápaditosti Terezy Severové se přenesou do oblak. A do třetice čeká na příchozí Podobizna slečny Markéty Friedlové. Po stopách výjimečného díla se vydala kurátorka Julie Jančárková.

Čtěte také

Bránu svým obdivovatelům otevírá hrad Loket. Prohlédnout si tam můžete třeba vězení s expozici útrpného práva. V budově markrabství je vystavena originální část loketského meteoritu, který patří k nejstarším nálezům svého druhu na světě.

Cyklus obrazů s abstraktními motivy můžete vidět v toužimském infocentru. Jejich autorkou je výtvarnice Dita Bukvářová. Své práce shrnula pod názvem Enkaustika Julie Jančárková.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?