Tina Turner slaví 83. narozeniny

26. listopad 2022

Nejvitálnější z mých hudebních vzorů - tak nazýval frontmen skupiny Rolling Stones Mick Jagger zpěvačku Tinu Turner. 

Tina Turner začala svou hudební kariéru už v r. 1957, kdy působila ve skupině svého manžela Ika Turnera. S dobou rokenrolu je spojována nejen proto, že někdy bývá nazývána královnou tohoto žánru, ale i z toho důvodu, že manželova kapela Kings Of Rhythm je spojována s důležitou hudební událostí, neboť v r. 1951 natočili skladbu Rocket 88, považovanou za první rockovou písničku v historii. V r. 1976 se duo Ike and Tina Turner rozpadlo.

Zdálo by se, že zpěvačka narozená v době, kdy tanečním parketům vládly velké swingové orchestry a Glenn Miller obdržel první zlatou desku za skladbu Chatanooga Choo Choo, nemá nárok uvažovat o tom, že by se měla stát pěveckou hvězdou. Jak ale už dnes víme, Tina Turner se stala jednou z největších hudebních legend osmdesátých let navzdory tomu, že chudé poměry, ve kterých jako mladá vyrůstala, byly extrémní i v černošské komunitě v jejím bydlišti v Tennesee.

Dnes žije ve Švýcarsku. Než získala tamní občanství, absolvovala povinný test, kde ji nečekala sebemenší protekce. Zkoušky zahrnovaly pokročilou znalost němčiny a švýcarské historie. A tak se z chudého a v manželství týraného děvčete stala občankou Švýcarska.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?