Také se vyvarujeme chybám?
Nesprávné vazby sloves užíváme z neznalosti nebo nedbalosti. Setkáváme se ale také s vazbami novými, které se v současné češtině teprve začínají stabilizovat. Zeptali jsme se Heleny Chýlové ze Západočeské univerzity v Plzni.
Určitý tvar slovesný tvoří centrum české věty a užití náležité slovesné vazby ovlivňuje významným způsobem její celou stavbu. V současné češtině dochází k tomu, že vazby sloves v jazyce už dlouho existující jsou nahrazovány novými. Vznik nových slovesných vazeb přispívá k obohacování a rozrůzňování spisovného jazyka, je jednou z možností, jak odlišit různé funkční styly v jazyce.
Bohužel se setkáváme i s nesprávným užíváním stabilních slovesných vazeb, které je důsledkem neznalosti nebo záměny vazby jiného slovesa, obvykle vyjadřujícího podobný význam.
Vyvarovat se chybám, diskutovat problém
Sloveso vyvarovat se má vazbu s 2. pádem, správně vyvarovat se čeho, tedy chyb. Asi se zde projevuje vliv slovesa ubránit se něčemu nebo slovesa vyhnout se něčemu. Obě zmiňovaná slovesa se vážou se 3. pádem a významová shoda vede pak k záměně pádu u slovesa vyvarovat se. Takže náležitě jen: vyvarovat se něčeho, nejčastěji vyvarovat se chyb, vyvarovat se omylů.
Frekventované je také sloveso diskutovat a vazba diskutovat něco, hlavně v jazyce politiky. Význam slovesa diskutovat slovník uvádí jako debatovat o něčem, hovořit o něčem s někým, vystupovat v diskusi. Stabilně užívaná je vazba s předložkou o s 6. pádem – diskutovat o problému. Také samozřejmě můžeme diskutovat s někým.
Bezpředložková vazba se 4. pádem proniká ke slovesu diskutovat z odborného stylu, konkrétně z matematiky, a je dnes značně využívaná právě v jazyce politiky – slyšíme pak diskutovat problém. Snad zde hraje roli i zdánlivá úspornost vyjádření. Tato vazba postupně proniká prostřednictvím jazyka současné publicistiky a politiky i do spisovného jazyka, je stále chápána jako stylově nižší.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.