Stezka Jáchymovské peklo připomíná temnou historii Krušnohoří
Naučná stezka Jáchymovské peklo je dlouhá osm kilometrů a vede jedinečnou krušnohorskou přírodou. Má celkem dvanáct zastavení a přibližuje především pracovní tábory při uranových dolech včetně těžkého života tehdejších vězňů.
Krušnohorský Jáchymov nabízí kromě slavné historie spojené s rodem Šliků, těžbou stříbra a jáchymovskými tolary také méně šťastnou éru spojenou s pracovními tábory, které tu byly zřízeny při uranových dolech.
Abychom nezapomněli na tuto ponurou část našich dějin, připomíná utrpení někdejších vězňů mimo jiné i naučná stezka s příznačným názvem Jáchymovské peklo. Je dlouhá 8 kilometrů a má 12 zastavení. „Stezka se rozkládá nad Jáchymovem a provádí především těmi temnými stránkami historie místa, která je spojená s dobýváním uranu,“ řekl Tomáš Bouška ze spolku Političtí vězni.cz.
Historie Jáchymova je však přeci jen mnohem delší a pestřejší, proto stezka obsahuje informace i o starší historii města, okolní přírodě a ekologii.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.