Starci by měli jít od válu. Mladí lidé mají křídla a naději, říká Jan Hadrava
Jan Hadrava, bývalý mluvčí Občanského fóra v Sokolově, dlouholetý starosta Lokte a bývalý senátor, se ohlíží za událostmi Sametové revoluce a změnami, které následovaly. Listopad 1989 byla pro něj „slavnost“ a okamžik zásadního obratu. „Všichni si uvědomovali, že dochází k obrovské změně, která přinese lepší společnost,“ vzpomíná bývalý politik.
O událostech, které se v Praze odehrávaly, se dozvěděl díky studentům a lidem z Prahy, kteří přijeli do Sokolova a sdíleli své zážitky. „V tu chvíli jsme neměli představu o systému, ale věřili jsme, že společnost bude lepší,“ dodává.
Po revoluci se Hadrava rozhodl vstoupit do politiky, protože chtěl změnit tvář města Lokte. „Měl jsem chuť dělat něco jiného, než co jsem dělal předtím,“ vysvětluje. Během svého působení ve funkci starosty se soustředil na konkrétní problémy městské infrastruktury, jako byla kanalizace a další praktické záležitosti.
V politice byl Hadrava inspirován Václavem Havlem, jehož disidentská minulost a schopnost vytrvat proti komunistickému režimu Hadravu hluboce ovlivnily. „Havel byl pro nás vzorem, protože jsme zažili, čeho je komunistický režim schopen,“ říká.
Dnes Hadrava podporuje mladé lidi, kteří se aktivně zapojují do politiky. „Mladí lidé mají křídla a naději. Jsou citlivější na změny. My starší už nemáme energii ani perspektivu, jakou mají oni,“ tvrdí.
Ačkoliv už není politicky aktivní, je hrdý na své působení v Lokti. „Konkrétní proměny Lokte jsou pro mě významnější než nějaký zapomenutý zákon,“ uzavírá Hadrava.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.