Slova mami a tati říkají všechny naše děti automaticky, tvrdí pěstouni Fenešovi

24. červenec 2024

Poznali se na základní škole. Dnes tvoří pár už více než čtvrt století. Pěstouny se poprvé stali shodou nešťastných okolností na prahu dospělosti.

Manželé Miroslav a Štefan Fenešovi z Karlových Varů se společně starají o 8 dětí. Prý je to recept na věčné mládí.

Náhradní rodinná péče pomáhá zajistit pro děti ze složitých poměrů rodinné prostředí. Pěstounů je ale stále nedostatek, přitom je to jediná cesta, aby děti nemusely začínat svůj život v ústavech. Miroslava a Štefan Fenešovi za svůj život otevřeli svou náruč i srdce už 15 dětem.

I když je jich doma hodně, tak nemají myčku. Děti si totiž při umývání a utírání nádobí spolu povídají. Když jdou Fenešovi na houby, utvoří rojnici a jejich sousedé to rovnou s prázdnými košíky vzdávají.

Jejich hlavním pravidlem při výchově je 3xU: umýt, utřít, uklidit. Tím dalším je pak 3xN: nelži, nekraď, nepodváděj.

Jaký člověk musí být, aby pěstounství zvládl, jaký věk je pro hladký vstup do rodiny ideální a jak dlouho trvá, než jim dítě poprvé řekne mami nebo tati? Poslechněte si rozhovor s pěstouny Fenešovými!

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.