Prsty mám pořád všechny, usmívá se kovářský mistr Ivo Rudolf

6. říjen 2024

Největší audioportál na českém internetu

Ivo Rudolf | Foto: Josef Šorfa, Český rozhlas

Díky své vytrvalosti a lásce k řemeslu se Ivo Rudolf stal inspirací nejen pro začínající kováře

Ivo Rudolf, zkušený kovář z Vodné u Bečova nad Teplou, je neodmyslitelně spjatý s tradičním kovářským řemeslem. Učarovalo mu už v dětství, přestože v rodině žádného kováře neměli.

„Prostě se mi to zalíbilo. Od malička mě bavilo vyřezávat si ze dřeva, a říkal jsem si, že dostat se ke kovařině by ale bylo těžké. Tak jsem si v sedmé třídě řekl, že půjdu na kováře,“ vzpomíná Rudolf s úsměvem.

Volba ovlivnila celý jeho život. Dnes je jedním z mála mistrů kovářů, kteří aktivně působí v tomto tradičním řemesle. Jeho práce jsou k vidění nejen v Karlovarském kraji, ale také daleko za jeho hranicemi. Rudolf získal mnoho ocenění, včetně titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Karlovarského kraje pro rok 2024.

Žár výhně a tvárnost kovu

Na otázku, co ho na kovářství nejvíc fascinuje, odpovídá Rudolf s nadšením: „Materiál, se kterým pracuju, je plastický. Dá se překovat do jiného tvaru, zkrátit, svařit, nastavit.“ Právě tato tvárnost kovu v kombinaci s fyzickým nasazením a dovednostmi ho stále drží u řemesla. Z jeho dílny vychází nejen ozdobné mříže, stojany, plastiky a sochy, ale také detaily inspirované přírodou, například modely brouků nebo kobylky luční.

Ivo Rudolf, držitel ocenění Mistr tradiční rukodělné výroby Karlovarského kraje pro rok 2024

Navzdory nebezpečí spojenému s kovářstvím, zvláště při práci s výhní a těžkými nástroji, Rudolf nikdy nepřišel o žádný prst. „Prsty mám pořád všechny, i když jeden z nich měl namále,“ směje se.

Kromě vlastní tvorby Rudolf věnuje svůj čas i předávání zkušeností mladším generacím. Spolupracuje se středními odbornými učilišti, kde mladé učně zasvěcuje do tajů kovářství. Navíc je autorem naučné stezky Po stopách umění a kovu.

Kovářství – jedno z nejstarších řemesel

Kovářství jako takové má za sebou dlouhou historii. První známé pokusy lidí zpracovávat železo se datují do 3. tisíciletí př. n. l., kdy byly v oblasti Mezopotámie objeveny první kovářské techniky. Ivo Rudolf se tak stává pokračovatelem této starodávné tradice, kterou neustále rozvíjí a obohacuje.

Díky své vytrvalosti a lásce k řemeslu se Rudolf stal inspirací nejen pro začínající kováře, ale i pro všechny, kteří obdivují práci rukou a sílu lidské tvořivosti. „Pro kováře je nejdůležitější zájem a výdrž,“ uzavírá mistr, který v tomto oboru působí již neuvěřitelných 46 let.

autoři: Josef Šorfa , nkr