Broušení nožů jako cesta ke svobodě. Jak pandemie změnila život Pavla Vaňka

Inspirativní příběh brusiče nožů Pavla Vaňka zaznamenala Jana Strejčková
Během pandemie COVID-19 se změnila profesní dráha nejednoho člověka. Stejně tomu bylo i v případě Pavla Vaňka, který se původně věnoval gastronomii. Dnes je specialistou na broušení nožů, nůžek, seker i dlát, provozuje dílnu v Jáchymově a provádí mobilní broušení přímo u zákazníků.
Čtěte také
Když pandemie zastavila jeho kariéru, našel Pavel Vaněk nový směr. Po letech v kuchyni a na vedoucích pozicích se začal soustředit na profesionální broušení nožů. K tomu využil své zkušenosti s japonskými kameny a rychle si osvojil techniky, které mu pomohly vybudovat silnou reputaci. Broušení nožů se pro něj stalo nejen řemeslem, ale také velkou zálibou.
Podle Vaňka musí každý brusič rozumět nejen technice, ale i materiálům, s nimiž pracuje. Každý nůž je jiný a vyžaduje individuální přístup. Kromě práce v dílně začal Vaněk nabízet také mobilní broušení přímo u zákazníků, což se stalo velmi populární službou.
Nástroje a nářadí, které projdou rukama jáchymovského brusiče, se setkávají s pozitivními ohlasy. Být mistrem řemesla přináší Vaňkovi pocit naplnění, protože každý detail je výsledkem jeho pečlivosti a technické preciznosti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka