Představujeme střední školy Karlovarského kraje: Gymnázium a obchodní akademie Mariánské Lázně
Jak složité je koordinovat dvě školy se zdánlivě jiným zaměřením? Nejen na to se ptal David Forst ředitelky Gymnázia a obchodní akademie Mariánské Lázně Kláry Tesařové.
První gymnázium v Mariánských Lázních bylo německé – Real Gymnasium. V té době bylo české obyvatelstvo v menšině a nemělo vlastní střední školu.
Německé gymnázium bylo založeno v roce 1920 a působilo nejprve jako pobočka gymnázia v Karlových Varech. To znamenalo, že se vyučovalo v Mariánských Lázních, ale závěrečné zkoušky museli studenti skládat v Karlových Varech a zde také dostávali vysvědčení. Učilo se ve třech domech v Lesní ulici. Od roku 1925 převzalo město Mariánské Lázně gymnázium do své správy a přemístilo je do nové budovy v Komenského ulici, dnešní sídlo Hotelové školy.
Také České gymnázium v Mariánských Lázních má bohatou historii. Bylo založeno už v roce 1945. Profesorský sbor měl 14 členů a první školní rok navštěvovalo školu 113 studentů. Během roku se počet studentů zvýšil na 131. Zajímavé je, že ke škole patřil také internát v Třebízské ho ulici, dnešní pension Windsor.
V letech 1949 - 1960 bylo gymnázium přeloženo do Plané u Mariánských Lázní, kam přešli i studenti s profesory. Později se škola přestěhovala zpět do města do Ruské ulice, kde sídlí dodnes.
Obchodní akademie je o 33 let mladší než gymnázium. Začala zřízením Vyšší hospodářské a Hospodářské školy roku 1953. V roce 1961 se škola přejmenovala na SEŠ (Střední ekonomická škola) a byla sestěhována do budovy bývalé Zdravotnické školy, kde sídlila do roku 1991. V té době se přejmenovala na Obchodní akademii.
Až roku 2006 byla přestěhována do budovy gymnázia v Ruské ulici a od sloučení společně s ním vystupuje jako Gymnázium a obchodní akademie Mariánské Lázně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.