Prameny po dohodě zrušily smlouvu o prodeji pozemků věřiteli

15. květen 2019 09:30

Zastupitelstvo zadlužené obce Prameny zrušilo po dohodě s ruským věřitelem Dmitrijem Vajnerem lednovou smlouvu o prodeji pozemků s vrty minerálních vod jeho firmě. Obec se tak vyhne soudu se společností Karlovarské minerální vody, která o pozemky měla také zájem a na Prameny kvůli plánovanému prodeji podala žalobu.

Obec je nyní v patové situaci, bude hledat další cesty k odblokování obecních účtů, řekla starostka Pramenů Michala Málková. Dluh obce by se díky prodeji pozemků Vajnerově firmě snížil na 42 milionů korun a nebyl by dál úročen, účty obce by mohly být odblokovány.

„Nechceme, aby se obec soudila, zda je smlouva platná, nebo neplatná. Při rozhodnutí soudu by se odvolaly buď Karlovarské minerální vody, nebo firma věřitele Sangerberg. Soudní řízení by tak mohla trvat až několik let. Obec navíc nemá na právní zastoupení advokátem. Věřitel situaci obce chápe, předmětné smlouvy jsme proto zrušili,“ uvedla Málková.

Prameny se zadlužily, když před lety investovaly do vrtů a přípravy stáčírny minerální vody

Po letech jednání je jejich jediným věřitelem podnikatel Vajner, v obci má vlastní investiční záměry na vybudování stáčírny minerálních vod a domova pro seniory. Tvrdí, že v posledních letech spolupracoval na oddlužení obce a do investičního záměru v Pramenech vložil desítky milionů korun. Počátkem letošního roku zastupitelstvo Pramenů schválilo jeho firmě Sangerberg prodej pozemků s osmi vrty minerálních vod za deset milionů.

Čtěte takéKarlovarské minerální vody žalují Prameny kvůli prodeji pozemků

Karlovarské minerální vody měly o pozemky ale také zájem a nabídly za ně trojnásobně vyšší cenu. Odmítnutím této nabídky podle firmy porušily Prameny zákon o obcích a podala na ně proto žalobu. Okresní soud v Chebu následně uvalil na obec předběžné opatření, což by obci do doby ukončení sporu znemožnilo zadlužení dál řešit. „Nabídku Karlovarských minerálních vod jsme nemohli přijmout, bylo by to obcházení věřitele a mohl by na nás také podat žalobu. Jinak řečeno, jsme opět v patové situaci,“ doplnila Málková.

Kroky vedení města dlouhodobě kritizuje opozice. Obec by se podle opozičních zastupitelek měla nyní pokusit dosáhnout promlčení části dluhů. S tímto návrhem však kvůli chybějící právní analýze zatím na pondělním jednání zastupitelstva neuspěly. Celé zasedání provázela vyhrocená atmosféra, kdy opoziční zastupitelky nakonec jednací sál opustily.

autor: nkr | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související