Porcelán vyrobený v Ostrově představuje výstava Národního technického muzea

14. červenec 2022

Výstava Národního technického muzea s názvem Zapomenutá krása zapomenuté porcelánky, vznikla ve spolupráci s městem Ostrov a Uměleckoprůmyslovým museem v Praze. Návštěvníci na ní mohou obdivovat porcelán vyrobený v Ostrově.

Ostrovská porcelánka Pfeiffer und Löwenstein Schlackenwerth se v 1. polovině 20. století řadila k nejúspěšnějším porcelánkám v regionu a byla známá po celém světe. Její produkce je dnes zcela uzavřena.

Výrobky, které z ní pochází, můžou vidět návštěvníci Národního technického muzea. Vystavená tam je například terina tvaru Doris, která byla oceněna na výstavě v Paříži v roce 1925, kávové a čajové servisy tvaru CALAIS i drobné plastiky.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.