Pomoc při včelím bodnutí: dezinfekce, cibule a třezalkový olej
Drobná pracovitá včelka nás někdy může potrápit žihadlem. Připomeňme, že včela bodne v případě pocitu ohrožení a více agresivní je před bouřkou.
Nejdříve je vždy nutné žihadlo vytáhnout, pozor na drobný jedový váček, který byste ideálně neměli promáčknout, aby se jed do těla dostal v co nejmenším množství. Dále místo dezinfikujte, nejlépe peroxidem vodíku. Pomůže i látkový kapesník namočený v octové nebo slané vodě, který na postižené místo přiložíte.
Jako první pomoc se doporučuje i to, že místo vpichu potřete půlkou rozkrojené cibule nebo kolečko cibule na ranku přitlačíte. Hojení včelího bodnutí urychluje třezalkový olej, ten si můžete jednoduše vyrobit: sušené květy zalijete olivovým olejem a necháte 14 dní louhovat.
Související
-
Pokud vytáhneme včelí žihadlo nevhodným způsobem, zbytečně do těla dostaneme víc jedu
Žihadlo není jen jednoduchá jehla. Jedná se o komplikovaný orgán, který se skládá ze dvou částí. V místě, kde se půlky včelí jehly stýkají, je kanálek, kterým proudí jed.
-
Lidé vnímají vosy jako otravný a nebezpečný hmyz. Je to chyba, varují vědci
Zatímco včely většina z nás vnímá s respektem, vosy nás obtěžují. I ony mají přitom pozitivní vliv na přírodu a na to by se nemělo zapomínat.
-
Mají čmeláci žihadlo? A co umí elektročmelín?
Čmeláci jsou neodmyslitelnou součástí přírody, svojí pracovitostí a dobráckou povahou můžou jít všem příkladem. Populární se stal v poslední době chov v čmelínech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka