Organizace Rytmus slaví 30 let podpory lidí se zdravotním postižením
Letos je tomu už 30 let, co v Česku vznikla nezisková organizace Rytmus - od klienta k občanovi, jejímž hlavním posláním je podporovat lidi s mentálním i kombinovaným postižením. Organizace se zaměřuje na to, aby tito lidé dokázali žít co nejvíce samostatný a plnohodnotný život, zapojit se do společnosti a být plnohodnotnými občany, nikoliv pouhými klienty.
Impulsem k založení Rytmusu bylo školení, které v letech 1992 až 1994 organizovala americká nezisková organizace American Jewish Joint Distribution Committee (JDC). Toto školení přineslo do Česka nové poznatky o sociálním modelu zdravotního postižení, který je založen na respektu k lidským právům a aktivní podpoře samostatnosti a nezávislosti lidí s postižením. Tento přístup změnil tradiční pohled na práci s lidmi s mentálním postižením a zdůraznil jejich právo na plnohodnotný život v přirozeném prostředí.
Od té doby Rytmus pomáhá svým klientům začleňovat se do běžného života, což zahrnuje například podporu při hledání zaměstnání, zajištění kvalitního vzdělání nebo pomoc při samostatném bydlení.
Sociální služby a osvětové akce
V současnosti organizace poskytuje široké spektrum sociálních služeb lidem se zdravotním postižením. Vedle těchto služeb se také pravidelně zapojuje do osvěty veřejnosti a realizuje různé akce na podporu inkluze jako například:
Týden pro inkluzi – tato akce šíří myšlenku inkluzivního vzdělávání. Cílem je přiblížit principy, které vedou k tomu, aby lidé s postižením mohli být součástí běžného školního systému. K této iniciativě se mohou připojit školy, organizace, spolky i jednotlivci. Druhou velkou akcí je Stejná šance – zaměstnavatel roku – organizace oceňuje zaměstnavatele, kteří umožňují lidem s postižením pracovat na běžném trhu práce. Tím podporuje nejen samotné zaměstnance, ale i firmy, které dokáží vytvářet inkluzivní pracovní prostředí.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.