Obětem domácího násilí v Sokolově pomůžou terapeuti

8. říjen 2013

Terapeutickou skupinu mohou v Sokolově navštěvovat lidé, kteří zažili domácí násilí. Službu pro ně nově otevřelo Intervenční centrum pro osoby ohrožené domácím násilím v Karlovarském kraji. Skupinu mohou navštěvovat nejen stávající klienti, ale i ti, co se rozhodnou o svých problémech vůbec poprvé otevřeně promluvit.

V diskrétním bezpečném prostředí a za přítomnosti terapeutky dostanou příležitost otevřeně hovořit o svých pocitech, nejistotách, strachu a obavách a zároveň si poslechnout, jak útlaku ze strany násilníka čelí ostatní.

„My jsme přesvědčeni, že podpora ve skupině může být pro klienty velice významná. Takováto sezení totiž mají zcela jinou dynamiku a fungují odlišně od individuální konzultace. Mají větší dopad přímo na samotné klienty, jelikož zde dostávají příležitost hovořit otevřeně ve skupině lidí, kteří mají stejný problém,“ říká vedoucí intervenčního centra Eva Chalupníková Doležalová.

„Celé je to o předávání osobních zkušeností. Klient slyší, jak se proti domácímu násilí staví druzí, na jaké instituce se obrátili s žádostí o účinnou pomoc a jakým způsobem se s celou situací vnitřně vyrovnávají,“ popsala hlavní zaměření podpůrné skupiny Eva Chalupníková Doležalová. „Je zcela pochopitelné, že některým lidem ostych, či pocit vlastní bezmoci dlouho brání skupinu navštívit. Pro toho, kdo se už pro změnu svého života rozhodl, nabízí prostředí skupiny bezpečný a podporovaný prostor,“ pokračovala vedoucí.

Terapeutická skupina se bude scházet vždy ve čtvrtek od 17 do 18:30 hodin v prostorách Intervenčního centra Sokolov. Na sezení je nutné se předem objednat. Zájemci o účast ve skupině se mohou domluvit na telefonních číslech 359 807 001 a 736 514 095.

Intervenční centrum pro osoby ohrožené domácím násilím poskytuje osobní, telefonické či písemné konzultace s uživateli či zájemci o službu a zprostředkovává návazné odborné služby. Cílem je napomoci člověku porozumět situaci, v níž se nachází, najít životní jistoty, o které by se mohl opřít, a podpořit tak jeho dovednosti vedoucí k samostatnému řešení.

Hlavním pracovištěm je Intervenční centrum v Sokolově, které sídlí v ulici J. K. Tyla 461. Jeho provoz zajišťuje odborný tým. Ten garantuje poskytování sociálně-právní, sociálně-terapeutické a psychologické pomoci. Služby Intervenčního centra je možno využít i v rámci pracovišť v Chebu a Karlových Varech.

autor: Radim Jehlík
Spustit audio