Počátky rozhlasu v Karlových Varech

Pokud budeme pátrat po úplných začátcích rozhlasového vysílání z Karlových Varů, musíme se vrátit do roku 1954, kdy bylo zřízeno detašované pracoviště plzeňského rozhlasu v Karlových Varech. Program zajišťoval nejméně jeden redaktor. Redaktor pobočné stanice plzeňského rozhlasu vyťukával denně zprávy na psacím stroji. Vložil je do obálky a podal na poště. V prvních letech měla pobočka v Karlových Varech k dispozici jen jednu místnost v budově na tehdejší třídě odborů.

Rozkvět

Studio v Karlových Varech - Jaroslav Jindra a Jindra Sobíšková

Jedna z dalších kapitol se odehrávala v prostorách lázeňského domu Rozkvět. Zde se vystřídalo několik nových lidí. Například Jindřich Urban, Jaroslav Jindra, Alois Mužík, Karel Iša nebo Josef Linka a stále zde od 60. let byla také Jindra Sobíšková (později Klímová a nositelka novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky). Přibyly magnetofony, stříhačky a reportážní vozy z Plzně jezdily jen k větším událostem.

Třída Dukelských hrdinů (dnes Stará Louka)

Pobočka Karlovy Vary přesídlila do budovy naproti karlovarskému oblastnímu divadlu (dnes Městskému divadlu Karlovy Vary). Redaktoři byli nadšeni z přepychu, který je čekal. V té době se karlovarské vysílací studio stalo jedním z nejmodernějších v republice. Začalo přitahovat mnoho režisérů k natáčení her. Technika pokročila a rozhlas zde měl k dispozici nejen kompletní studiové vybavení ale i přenosné magnetofony. Zhruba v této době se na scéně rozhlasu v Karlových Varech objevil také Jaroslav Fikar – dnes velmi známý novinář a autor knih z regionální historie.

Studio Stará louka koncem 80. let

Přelom tisíciletí „Na Čerťáku"

V 90. letech sídlila krajská redakce v provizorních prostorách v Čapkově ulici a zajišťovala především zpravodajské příspěvky pro vysílání Českého rozhlasu Plzeň. Ale ani v této době nepřišli posluchači v Karlovarském kraji o informace z regionu. Ranní a odpolední vysílání běželo paralelně nezávisle na sobě jak pro Plzeňský, tak pro Karlovarský kraj. O chod rozhlasu v Čapkově ulici se starala Lenka Andělová a Zbyněk Štíbr, kteří zde pracovali ve dvou. Těsně před rokem 2007 osazenstvo v Karlových Varech tvořila parta čtyř lidí: Andrea Strohmaierová, Jiří Brechličuk, Zdeněk Trnka a Dana Jelínková.

První samostatná zpravodajská relace

Historie samostatného rozhlasového vysílání z Karlových Varů je poměrně krátká. Začala se psát 2. ledna 2007, kdy se na frekvencích Českého rozhlasu Plzeň v Karlovarském kraji v šestnáct hodin ozvala první zpravodajská relace odbavená z nově zrekonstruované budovy v ulici Zítkova u hotelu Imperial, kde dříve byla ubytovna pro zdravotní sestry.

I když to skutečně poprvé se z Karlových Varů vysílalo ve středu 15. listopadu 2007, kdy byla budova redakce Českého rozhlasu Plzeň v Karlových Varech slavnostně otevřena. Tehdy se vysílalo jen několik minut a posluchači slyšeli zpravodajskou relaci v šestnáct hodin a krátké povídání s tehdejším generálním ředitelem ČRo Václavem Kasíkem.

Těsně před rokem 2007 osazenstvo v Karlových Varech tvořila parta čtyř lidí: Andrea Strohmaierová, Jiří Brechličuk, Zdeněk Trnka a Dana Jelínková. Kolem roku 2008 se k nim připojil (dnešní šéfredaktor) Radim Jehlík na pozici moderátora a moderátorskou polovičkou mu byl Petr Čimpera.

Známé tváře

Za dobu působení rozhlasu v Karlových Varech tudy prošlo několik známých tváří. Mezi nimi byl například spisovatel a novinář Ladislav Špaček, herec, moderátor a skladatel Marek Eben, který byl také při otevření nové budovy ČRo.

Mezi dalšími pak byla například Leona Machálková, Eva Zaoralová, David Vávra, Honza Onder, Petr Kotvald, Karel Hábl, David Deyl, Ondřej Ruml, Marcela Augustová či slavný žokej Josef Váňa. Z politiky se zde objevil Tomio Okamura a mnoho dalších.Rekord obsazenosti malého vysílacího studia vytvořila třída základní umělecké školy, kdy zde bylo zhruba 25 žáků.

Nová éra

Dnes karlovarská redakce disponuje třemi studii a má i vlastní marketingové oddělení. Do budoucna se počítá s úplným osamostatněním karlovarské redakce, při čemž bude pojímat více vysílacího času, a přinášet tak více informací z Karlovarského kraje.

V rádiích v současné době slýcháte hlasy našich zprávařek a zprávařů: Libuše Ernestové, Zlaty Kinské, Lukáše Staňka, Barbory Ančincové a také moderátorů: Petra Čimpery, Jitky Brožkové, Marie Fridrichové, Terezy Švecové, Elišky Huber Malíkové, Davida Forsta a Radima Jehlíka. S vysíláním jim pomáhá také editorka Dana Jelínková a editor Marek Štětina.

Prvořadým úkolem našeho týmu je přinášet všem posluchačům Českého rozhlasu aktuální informace z karlovarského regionu. O to se stará hlavně tým zpravodajů pod vedením Moniky Červené: Ivana Sedláčková, Zdeněk Trnka, Andrea Strohmaierová a Dominik Hron. Kulturní dění v kraji sledují Josef Šorfa s Janou Strejčkovou.

Vysílací studio v Karlových Varech

O web a facebookové stránky se stará Naďa Krásná. Hosty do vysílání zajišťuje produkční Andrea Vajnar a specialistou komunikace je Eva Jandáková. Nic z toho by se neobešlo samozřejmě bez technika Radka Bílského, který je nám oporou, když technika selže. O naší budovu pečuje Roman Hemerlík.

Regionální zpravodajství vám ve vysílání přinášíme denně od 5 do 19 hodin na těchto frekvencích:

 • 91.0 MHz Karlovy Vary
 • 96.7 MHz
 • 98.2 MHz Sokolov
 • 100.8 MHz Cheb
 • 103.4 MHz Jáchymov

Kontaktujte nás

Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...

Nejoblíbenější pořady

 • Humoriáda | foto: Ogilvy

  Humoriáda

  Hodina plná humoru na vaše přání.

  Délka pořadu: 56 minut
  Vysíláme: pondělí-pátek 16:04
 • Výlety | foto: Pavel Halla, Český rozhlas Plzeň

  Výlety

  Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska.

  Délka pořadu: 56 minut
  Vysíláme: sobota-neděle 13:04
 • Hobby magazín | foto: Profimedia

  Hobby magazín

  Pořad pro všechny, kteří se neradi nudí.

  Délka pořadu: 56 minut
  Vysíláme: sobota 10:04, 21:04