Počátky rozhlasu v Karlových Varech

Pokud budeme pátrat po úplných začátcích rozhlasového vysílání z Karlových Varů, musíme se vrátit do roku 1954, kdy bylo zřízeno detašované pracoviště plzeňského rozhlasu v Karlových Varech. Program zajišťoval nejméně jeden redaktor. Redaktor pobočné stanice plzeňského rozhlasu vyťukával denně zprávy na psacím stroji. Vložil je do obálky a podal na poště. V prvních letech měla pobočka v Karlových Varech k dispozici jen jednu místnost v budově na tehdejší třídě odborů.

Rozkvět

Studio v Karlových Varech - Jaroslav Jindra a Jindra Sobíšková

Jedna z dalších kapitol se odehrávala v prostorách lázeňského domu Rozkvět. Zde se vystřídalo několik nových lidí. Například Jindřich Urban, Jaroslav Jindra, Alois Mužík, Karel Iša nebo Josef Linka a stále zde od 60. let byla také Jindra Sobíšková (později Klímová a nositelka novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky). Přibyly magnetofony, stříhačky a reportážní vozy z Plzně jezdily jen k větším událostem.

Třída Dukelských hrdinů (dnes Stará Louka)

Pobočka Karlovy Vary přesídlila do budovy naproti karlovarskému oblastnímu divadlu (dnes Městskému divadlu Karlovy Vary). Redaktoři byli nadšeni z přepychu, který je čekal. V té době se karlovarské vysílací studio stalo jedním z nejmodernějších v republice. Začalo přitahovat mnoho režisérů k natáčení her. Technika pokročila a rozhlas zde měl k dispozici nejen kompletní studiové vybavení ale i přenosné magnetofony. Zhruba v této době se na scéně rozhlasu v Karlových Varech objevil také Jaroslav Fikar – dnes velmi známý novinář a autor knih z regionální historie.

Studio Stará louka koncem 80. let

Přelom tisíciletí „Na Čerťáku"

V 90. letech sídlila krajská redakce v provizorních prostorách v Čapkově ulici a zajišťovala především zpravodajské příspěvky pro vysílání Českého rozhlasu Plzeň. Ale ani v této době nepřišli posluchači v Karlovarském kraji o informace z regionu. Ranní a odpolední vysílání běželo paralelně nezávisle na sobě jak pro Plzeňský, tak pro Karlovarský kraj. O chod rozhlasu v Čapkově ulici se starala Lenka Andělová a Zbyněk Štíbr, kteří zde pracovali ve dvou. Těsně před rokem 2007 osazenstvo v Karlových Varech tvořila parta čtyř lidí: Andrea Strohmaierová, Jiří Brechličuk, Zdeněk Trnka a Dana Jelínková.

První samostatná zpravodajská relace

Historie samostatného rozhlasového vysílání z Karlových Varů je poměrně krátká. Začala se psát 2. ledna 2007, kdy se na frekvencích Českého rozhlasu Plzeň v Karlovarském kraji v šestnáct hodin ozvala první zpravodajská relace odbavená z nově zrekonstruované budovy v ulici Zítkova u hotelu Imperial, kde dříve byla ubytovna pro zdravotní sestry.

I když to skutečně poprvé se z Karlových Varů vysílalo ve středu 15. listopadu 2007, kdy byla budova redakce Českého rozhlasu Plzeň v Karlových Varech slavnostně otevřena. Tehdy se vysílalo jen několik minut a posluchači slyšeli zpravodajskou relaci v šestnáct hodin a krátké povídání s tehdejším generálním ředitelem ČRo Václavem Kasíkem.

Těsně před rokem 2007 osazenstvo v Karlových Varech tvořila parta čtyř lidí: Andrea Strohmaierová, Jiří Brechličuk, Zdeněk Trnka a Dana Jelínková. Kolem roku 2008 se k nim připojil (dnešní šéfredaktor) Radim Jehlík na pozici moderátora a moderátorskou polovičkou mu byl Petr Čimpera.

Známé tváře

Za dobu působení rozhlasu v Karlových Varech tudy prošlo několik známých tváří. Mezi nimi byl například spisovatel a novinář Ladislav Špaček, herec, moderátor a skladatel Marek Eben, který byl také při otevření nové budovy ČRo.

Mezi dalšími pak byla například Leona Machálková, Eva Zaoralová, David Vávra, Honza Onder, Petr Kotvald, Karel Hábl, David Deyl, Ondřej Ruml, Marcela Augustová či slavný žokej Josef Váňa. Z politiky se zde objevil Tomio Okamura a mnoho dalších.Rekord obsazenosti malého vysílacího studia vytvořila třída základní umělecké školy, kdy zde bylo zhruba 25 žáků.

Nová éra

Dnes karlovarská redakce disponuje třemi studii a má i vlastní marketingové oddělení. 

V rádiích v současné době slýcháte hlasy našich zprávařek a zprávařů: Libuše Ernestové, Lukáše Staňka, Barbory Ančincové a také moderátorů: Jitky Brožové, Davida Forsta, Petra Čimpery, Zlaty Kinské, Marie Fridrichové, Terezy Švecové, Elišky Huber Malíkové a Radima Jehlíka. S vysíláním jim pomáhají také editoři Dana Jelínková a Marek Štětina.

Prvořadým úkolem našeho týmu je přinášet všem posluchačům Českého rozhlasu aktuální informace z karlovarského regionu. O to se stará hlavně tým zpravodajů pod vedením Moniky Červené: Zdeněk Trnka, Andrea Strohmaierová, Dominik Hron a Michal Švarc. Kulturní dění v kraji sledují Josef Šorfa s Janou Strejčkovou.

Vysílací studio v Karlových Varech

O web a facebookové stránky se stará Naďa Krásná. Hosty do vysílání zajišťuje produkční Andrea Vajnar a specialistou komunikace je Eva Jandáková. Nic z toho by se neobešlo samozřejmě bez technika Radka Bílského, který je nám oporou, když technika selže. O naší budovu pečuje Roman Hemerlík.

Kontaktujte nás

Odesláním souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?

Nejoblíbenější pořady

 • MUDr. Kateřina Cajthamlová | foto: Jana Myslivečková, Český rozhlas

  Vesele a zdravě

  Pořad o zdraví a zdravém životním stylu, kde se veselou formou dozvíte více o svém zdraví a jak funguje lidské tělo.

  Délka pořadu: 56 minut
  Vysíláme: pátek 13:04
 • Pozorování oblohy | foto: Shutterstock

  Sedmikrásky na nebi

  Unikátní vzdělávací pořad o krásách naší oblohy.

  Délka pořadu: 56 minut
  Vysíláme: 1x měsíčně, neděle 21:04
 • Humoriáda | foto: Ogilvy

  Humoriáda

  Hodina plná humoru na vaše přání.

  Délka pořadu: 56 minut
  Vysíláme: pondělí-pátek 16:04