Muzeum žehlení a praní v Bečově ukrývá přes tisíc exponátů. Najdete mezi nimi i mýdlo Alice Masarykové

15. březen 2023

S naším seriálem Poklady minulosti jsme se vydali do muzea žehlení a praní. Najdete ho v Bečově nad Teplou na Karlovarsku. Vystaveno je v něm více než 1000 exponátů.

Muzeum žehlení a praní najdete v přízemí historické budovy bývalého soudu na bečovském náměstí. V expozici, která je vystavena ve dvou místnostech si můžete prohlédnout historické pračky, valchy, mýdla, prací prostředky i žehličky.

Těžko uvěřit, že nápad na otevření muzea dostala jeho majitelka v době, kdy vlastnila pouze 5 žehliček. Dnes jich má paní Jiřina Siváková zhruba 700 kusů. Její sbírka zahrnuje žehličky plynové, lihové i elektrické. Ty nejstarší žehlily za pomoci horkého písku.

Velkou vzácností v muzeu je plynový ohřívač na dvě žehličky z první poloviny 20. století. Do muzea se dostal ve špatném stavu, majitelka ho ale díky svým restaurátorským dovednostem dokázala vrátit do původní podoby.

Dalším unikátem je i mýdlo od firmy Katherine Gray z New Yorku. To bylo na zakázku ručně vyrobeno pro dceru prvního prezidenta Alici Masarykovou. Jeho původní majitelka si o paní Sivákové a jejím muzeu přečetla článek v novinách a vzácné mýdlo se jí rozhodla darovat.

autoři: Jana Strejčková , nkr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová