Muzeum žehlení a praní v Bečově ukrývá přes tisíc exponátů. Najdete mezi nimi i mýdlo Alice Masarykové
S naším seriálem Poklady minulosti jsme se vydali do muzea žehlení a praní. Najdete ho v Bečově nad Teplou na Karlovarsku. Vystaveno je v něm více než 1000 exponátů.
Muzeum žehlení a praní najdete v přízemí historické budovy bývalého soudu na bečovském náměstí. V expozici, která je vystavena ve dvou místnostech si můžete prohlédnout historické pračky, valchy, mýdla, prací prostředky i žehličky.
Těžko uvěřit, že nápad na otevření muzea dostala jeho majitelka v době, kdy vlastnila pouze 5 žehliček. Dnes jich má paní Jiřina Siváková zhruba 700 kusů. Její sbírka zahrnuje žehličky plynové, lihové i elektrické. Ty nejstarší žehlily za pomoci horkého písku.
Velkou vzácností v muzeu je plynový ohřívač na dvě žehličky z první poloviny 20. století. Do muzea se dostal ve špatném stavu, majitelka ho ale díky svým restaurátorským dovednostem dokázala vrátit do původní podoby.
Dalším unikátem je i mýdlo od firmy Katherine Gray z New Yorku. To bylo na zakázku ručně vyrobeno pro dceru prvního prezidenta Alici Masarykovou. Jeho původní majitelka si o paní Sivákové a jejím muzeu přečetla článek v novinách a vzácné mýdlo se jí rozhodla darovat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...