Tahle tarasnice z 16. století kdysi možná ohlašovala poledne
V hlavní budově Západočeského muzea v Plzni se nachází městská zbrojnice, kde si návštěvníci prohlédnou nejrůznější exponáty. Jedním z nich je i menší dělo zvané tarasnice.
„Tato tarasnice s bronzovou hlavní byla vyrobena v roce 1507 v Norimberku a velmi pravděpodobně se jednalo o dar města Norimberku městu Plzni. Když se podíváme na zadní část hlavně, uvidíme tam oba městské znaky. Hlaveň byla později upevněna na novější lafetu z 2. poloviny 16. století,“ uvedl zbrojíř Západočeského muzea v Plzni Jan Balcar.
Lafeta má navíc 2 pojezdová kola o průměru cca 75 cm, která sloužila pro přemisťování děla po bojišti nebo kdekoliv jinde.
Jakou sílu měla vypálená munice z tohoto děla? „S průbojností zbraně vám neporadím, protože zatím nikdo z nás v muzeu nesebral odvahu z té zbraně vystřelit,“ řekl s úsměvem zbrojíř, který pokračoval: „Jedná se o klasickou dělostřeleckou zbraň nabíjenou zpředu, tedy ústím. Nejprve bylo třeba vpravit do hlavně náplň střelného prachu, následně pak ucpávku z koudele nebo plátna a na závěr střelu. Tím bylo dělo nabito. Ten výraz používáme proto, že jak ten prach, tak ucpávku a střelu bylo třeba k té hlavni utemovat pomocí nabijáku,“ popsal muzejník.
Dělostřelecké zbraně byly v 16. století zcela běžné. „Nicméně tato malá tarasnice byla spíše než jako zbraň využívána jako salutní dělo k pozdravné střelbě, které zřejmě nebylo určeno pro bojové situace. Možná se s ním střílelo poledne,“ dodal Jan Balcar.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.