Mezinárodní cena vévody z Edinburghu ocení mladé lidi z Karlovarského kraje

6. březen 2025

Téměř třicet mladých lidí z Karlovarského kraje převezme ocenění v rámci programu mezinárodní ceny vévody z Edinburghu (DofE). Program, zaměřený na osobní rozvoj a dobrovolnictví, letos slaví 30 let v České republice. Úspěchy a výzvy přiblížila Tereza Staňková, regionální manažerka Dofe pro Karlovarský kraj.

Program mezinárodní ceny vévody z Edinburghu se i v Karlovarském kraji těší velkému zájmu. Ve středu 12. března se v karlovarské Becherově vile uskuteční bronzová, stříbrná a zlatá ceremonie, na které bude oceněno 28 mladých lidí. Ti se zapojili do činností zaměřených na sport, rozvoj dovedností a dobrovolnické aktivity, přičemž každá z těchto oblastí vyžaduje pravidelný týdenní trénink.

Cíl programu a jeho struktura

„Program DofE je komplexní rozvojový program pro mladé lidi, který necílí pouze na sportovce nebo na umělce, ale snaží se rozvíjet všechny oblasti,“ vysvětluje Tereza Staňková. Mladí lidé si sami stanovují cíle a pak každý pracuje na svém individuálním pokroku, takže s ostatními účastníky nesoutěží. Třemi hlavními aktivitami jsou sport, rozvoj dovedností a dobrovolnictví, z nichž každá vyžaduje minimálně hodinu týdně.

Program je rozdělen do tří obtížnostních úrovní; bronzové, stříbrné a zlaté. Bronzová úroveň je nejjednodušší a nejkratší, trvá šest měsíců. Stříbrná úroveň trvá 12 měsíců a vyžaduje větší odhodlání a výdrž. Nejvyšší, zlatá úroveň, trvá rok a půl a účastníci se jí věnují intenzivněji. Součástí programu je také dobrodružná expedice, která propojuje mladé lidi s přírodou.

Ceny vévody z Edinburghu

Zapojení škol a organizací v kraji

V Karlovarském kraji je do programu zapojeno sedm vzdělávacích institucí, včetně gymnázií v Karlových Varech, Ostrově nebo Sokolově. Program se zaměřuje na mladé lidi ve věku od 13 do 24 let. Zapojené školy a organizace získávají finanční i morální podporu. Po splnění všech výzev jsou účastníci ocenění cenou vévody z Edinburghu.

Oceňování v Becherově vile bude doprovázeno kulturním programem a vystoupením studentské kapely. Program DofE, který letos slaví 30 let od svého zavedení v Česku, je podle Terezy Staňkové skvělou příležitostí pro mladé lidi k rozvoji jejich schopností, které mohou uplatnit jak v osobním, tak i profesním životě.

autoři: Zlata Kinská , max
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.