Mambo No. 5 vzniklo za 40 minut

30. prosinec 2019

Říká se, že mambo se musí tančit především duší. Jeho kořeny sahají až na Kubu a Haiti a samotný název mambo je afrického původu, v překladu znamená „rozhovor s Bohem". 

V roce 1999 si tehdy třiadvacetiletý zpěvák Lou Bega připravil ideální budoucnost. Písní Mambo N°.5, kterou podle svých slov vytvořil za 40 minut, zničeho nic roztančil celou zeměkouli. Mnichovský elegán, jemuž v žilách koluje siciliánská a ugandská krev, se hlásí především k mexickému králi mamba Perezovi Pradovi, který také pojem mambo vytvořil. V jeho písních jsou na prvních místech vždy ženy, hudba, slunce, rodina a radost ze života. Mambo č. 5 zní často i v reklamách po celém světě, song je spojován s pozitivní energií pro firmy i běžné lidi.

Taneční styl mambo byl mimořádně zpopularizován v 80. letech, když ho využili tvůrci filmu Hříšný tanec, tanečník Johnny v podání Patricka Swayzeho učí Baby právě mambo. 

autor: Jaroslav Kopejtko
Spustit audio

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.

František Novotný, moderátor

setkani_2100x1400.jpg

Setkání s Karlem Čapkem

Koupit

Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.