Larvy smutnic likvidují kořínky pokojových rostlin i zeleniny ve skleníku. Pomoc ale existuje

12. březen 2024

S příchodem jarních teplot začínají často kolem pokojových květin poletovat malé černé mušky. Oproti octomilkám, které mají rezavou barvu, se nedrží u ovoce. Přímo vylétávají z květináčů. Podle odborníků ale mušky nebezpečné nejsou. Rostlinám škodí jejich larvy.

Smutnice mají rády vlhko a teplo. „Do půdy naklade vajíčka, z vajíček se vylíhnou larvy a okusují kořínky. Rostlinu jsou schopné zlikvidovat,“ říká květinářka Barbora Vachna Konečná. Smutnice mohou do bytu, ještě častěji do skleníku, přiletět zvenku. Často si je ale přineseme se zeminou. Problém také může nastat, když na přesazování použijeme zeminu, která někde dlouho ležela. Ideální je, když hlínu před použitím upečeme. „Dát do trouby a aspoň na deset minut na dvě stě dvacet stupňů prohřát,“ radí květinářka s tím, že je také důležité rostliny nepřelévat.

Když už nějaké smutnice u rostlin pozorujeme, je dobré rozmístit kolem nich žluté lepové desky. Na ně se dospělé mušky přilepí a nebudou už moci klást vajíčka. Je také hodné použít nějaký prostředek na likvidaci larev. Existuje víc možností. Jednou z nich je speciální citrusový olej, který se smíchá s vodou. „Polejete vrch zeminy a olej zadusí larvy,“ říká Bára Vachna Konečná s tím, že tento proces je třeba několikrát opakovat.

Velmi osvědčené je použití hlístic. „To je larva, která se živí jinou larvou,“ říká květinářka. V tomto případě je ale zásadní rychlost. Hlístice koupíme živé, a do hlíny je musíme nasadit co nejdříve. „Nesmíte je nechat umřít hlady,“ dodává. Hlístice velmi dobře fungují například v hubení háďátka.

Napadené voděnky
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.