Krušnohorské květy nevadnou díky triku šperkařky Jaroslavy Balíkové

20. květen 2025

Věčný sen milovníků přírody, uchovat krásu květin a dalších přírodnin v jejich nejpestřejší podobě, umí proměnit ve skutečnost šperkařka Jaroslava Balíková z Hřebečné. Půvab drobných kvítků a krušnohorské flóry uchovává tím, že je po pečlivém sušení zalévá do pryskyřice. Výsledkem jsou vyhlášené krušnohorské šperky.

„Primárně jde o náušnice, přívěsky, náramky a prstýnky. Později jsme zkusili udělat zátky do vína s krušnohorským motivem nebo třeba lampičku s květem odkvetlé pampelišky. No a nakonec jsem se vrhla ještě do výroby stolu,“ poznamenala tvůrkyně Jaroslava Balíková, jedna z osobností Galerie kreativců Karlovarského kraje.

Tvoření jako terapie i rodinný rituál

K výrobě šperků a svému vlastnímu projektu Les v kapse se dostala tak trochu oklikou. „Moje starší dcera trpí ošklivou epilepsií, a tak jsme začaly šperky vytvářet na základě toho, že jsme chtěly umožnit udržovat si a rozvíjet jemnou motoriku. A teď s dcerami chodíme po lese a sbíráme přírodniny, pěstujeme si i vlastní květiny,“ vysvětlila.

Aby si mohla odpočinout od detailní práce s miniaturními kvítky a houbičkami, začala se věnovat i výrobě stolů s ozdobnými deskami. Základem jsou dřevěné desky z pařezů přírodně dekorované kresbou letokruhů. Prostor mezi nimi zalévá pryskyřicí, kterou tak fixuje květinové aranže.

Šperkařka Jaroslava Balíková z krušnohorské Hřebečné

K jejím nejobdivovanějším výtvorům patří průzračná koule s odkvetlým květem pampelišky, jehož křehké chmýří zůstává neporušeno a dokonale zachováno. Něžný artefakt má současně funkci lampičky, kdy květ je možné rozsvítit. „Samozřejmě ne každý pokus o zalití do pryskyřice skončí úspěchem. Ale o to víc mě to baví, když se to podaří,“ uzavřela Balíková s úsměvem.

autoři: Josef Šorfa , max
Spustit audio

Mohlo by vás zajímat