Motorovou pilou vyřezávané sochy Antonína Dorazína dotvářejí kouzlo Krušných hor
V novém dílu seriálu Ateliér představíme Antonína Dorazína, řezbáře, který ve své dílně v Krušných horách vytváří jedinečné sochy pomocí motorové pily. Jeho práce spojuje tradiční truhlářské dovednosti s moderními technikami. Mistr motorové pily je další osobností z Galerie kreativců Karlovarského kraje.
Antonín Dorazín začal svou cestu se dřevem už v dětství, kdy se věnoval truhlářství. Po vyučení se postupně dostal k výrobě pergol a střech. Skutečnou vášeň a naplnění ale našel až v řezbářství s motorovou pilou. Poprvé se s touto technikou setkal před dvaceti lety během výletu do Orlických hor a od té doby se této umělecké disciplíně věnuje naplno.
V jeho dílně vznikají především sochy zvířat, jako jsou bobři, sovy nebo veverky. Dřevěná díla pak často nacházejí svá místa v krajině Krušných hor, kterou nádherně oživují a činí ji ještě malebnější.
Talentovaný sochař má s vyřezáváním motorovou pilou přes deset let praxe, kombinuje klasickou truhlářskou práci s řezbářskými technikami a jeho sochy se vyznačují vysokou precizností.
Antonín Dorazín je jedním z nejvýraznějších řezbářů v regionu a jeho sochy se staly nedílnou součástí místní krajiny. K vidění jsou na desítkách míst v Karlovarském kraji, včetně Bublavy, Plešivce nebo Stružné. Mnohé z těchto lokalit jsou také součástí řezbářských plenérů, během nichž předvádí své dovednosti přímo před publikem.
Související
-
Protřepat, nemíchat. Biolumos zaujal chovnou stanicí na svítící plankton
Jan Šugar a Michaela Křivská, vystupující pod značkou Biolumos, vytvářejí domácí soupravy pro přípravu dekorace ve formě zářícího mořského planktonu ve skleněné baňce.
-
Dřevěné brože Josefa Weisse z Údolí u Lokte nosí i Zuzana Čaputová
Desítky let působí jako restaurátor starožitného nábytku. Tradičními, několik set let starými technikami vytváří Josef Weiss z Údolí u Lokte moderní dřevěné šperky.
-
Železo je můj život, říká karlovarský umělec Tomáš Dolejš
O tom, že z oceli je možné vytvářet umělecká díla, přesvědčuje Tomáš Dolejš. Jeho umění je vidět třeba v Karlových Varech nebo na hraničním přechodu mezi Aší a Selbem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.