Klášter Teplá na Chebsku ukrývá největší klášterní knihovnu v Čechách
V klášteře Teplá na Chebsku se nachází jedna z nejcennějších klášterních knihoven v Čechách. S více než 100 tisíci svazky, včetně knih starých až 1200 let, přitahuje odborníky i návštěvníky. Knihovna je součástí pravidelných prohlídek kláštera a nabízí fascinující pohled do historie a kultury regionu.
Klášter Teplá založil v roce 1193 český šlechtic Hroznata a velice krátce na to sem povolal řeholníky řádu premonstrátů. Areál se skládá z klášterního kostela, budov konventu, prelatury, někdejší klášterní nemocnice, lékárny, sýpky, hospodářských budov a dvora.
„Premonstráti jsou řeholní řád. Jejich hlavní činností je vykonávání kněžské služby ať už v klášteře, nebo ve farnostech, které k tomu klášteru patří. Samozřejmě dnes i v tom středověku se starali o spoustu dalších věcí. Konkrétně tady v Teplé to bylo zalidňování tehdy velmi řídce obydlené oblasti. Zakládali školy, věnovali se také zemědělství, hospodaření, učili lidi na těch svých pozemcích hospodařit a celou tuto krajinu budovali, formovali do té podoby jakou má dnes,“ popsala vedoucí návštěvního provozu kláštera Teplá Miluše Novotná.
Klášter Teplá je podle Novotné cenný především jako celek: „Cenné je na něm to, že zůstal téměř celý, že dokonce tady zůstala i část vybavení a zejména knihovna. Možná to je na něm cenné. Je to celek, který je dost neopakovatelný, je to vlastně jeden z největších klášterů na našem území.“
Nejstarší kniha pochází už z 9. století
Právě zmíněná knihovna patří k unikátům. Jedná se totiž o první největší klášterní knihovnu v Čechách a o druhou největší na počet knih v celé republice. „Je to knihovna novobarokní postavená na začátku 20. století moderními stavebními postupy,“ dodala Novotná. Knihovna je 24 metrů dlouhý a 12 metrů široký dvoupatrový sál se 100 tisíci svazky.
Nejstarším svazkem, který patří do Tepelské sbírky je takzvaný Penitenciál, což je modlitební kniha pocházející z 9. století. Veřejnost může do knihovny nahlédnout při pravidelných prohlídkách, odborná veřejnost má ale přímo možnost náhledu do knih.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.