Karlovarský kraj připraví dvě varianty napojení areálu BMW

29. květen 2018 09:00

Karlovarský kraj připraví dvě varianty silničního napojení plánovaného testovacího centra automobilky BMW na Sokolovsku. Náklady na stavbu silnice budou buď okolo 45 milionů korun, nebo, v případě druhé varianty, až 187 milionů korun.

K přivedení silnice se kraj zavázal ve společném memorandu s BMW a Sokolovskou uhelnou, která poskytne automobilce pozemky.

„Vybrali jsme dvě varianty. Jedna je levnější s odhadem asi 40 milionů. Je to pouze kruhový objezd s krátkým napojením a parkovišti. Druhá je vybudování delšího kusu silnice, kde se cena odhaduje na asi 180 milionů. Byl by to nový úsek, který by nám ale mohl obsloužit i další část výsypky, pokud by měl nějaký investor zájem o toto místo k podnikání," uvedl náměstek hejtmanky Martin Hurajčík.

BMW bude v Česku testovat vozy bez řidiče. U Sokolova postaví 'cvičiště'

BMW řady 3

Německá automobilka BMW začne u Sokolova stavět zkušební centrum pro elektromobily a samořiditelné vozy. Do polygonu a dalších objektů na ploše 500 hektarů investuje přes třícifernou částku v milionech eur. Uvedli to zástupci společnosti na páteční tiskové konferenci.

Která varianta se nakonec uskuteční, bude záležet na dohodě s BMW, ale i na tom, jestli se kraji podaří získat státní dotace. Mohly by být například z programu obnovy strukturálně postižených regionů Restart.

BMW chce do vývojového centra pro autonomní vozidla a polygonu u Sokolova investovat 250 milionů eur, tedy asi 6,35 miliardy korun. Podporu přislíbil i stát. O tom, jakou formu bude mít investiční pobídka, se ale teprve bude jednat.

Automobilka slibuje vytvoření stovek pracovních míst, kromě odborných pozic bude potřebovat služby pro zázemí areálu.

Vláda nedávno schválila memorandum o spolupráci s německou automobilkou BMW. Na jeho základě by firma k vybudování testovacího centra na Sokolovsku mohla dostat investiční pobídku 18,75 milionu eur (asi 480 milionů korun).

zdroj: ČTK
Spustit audio

Související