Jdu nakoupit do Glóbu – to zní divně. A je to vůbec správně?

8. prosinec 2020

Obyvatelé Plzně a okolí znají obchodní dům Centrum na Doubravce a možná uvítají, že se za ně jeden z našich posluchačů zeptal, jak se s názvem tohoto obchodního domu zachází. 

Podstatná jména zakončená na -um pocházejí většinou z latiny nebo řečtiny. Pokud nejsou užita jako názvy výrobků, obchodních center apod., zachází se s nimi tak, že v ostatních pádech se zakončení -um odsouvá a skloňují se podle vzoru “město”. Proto pokud se slovem centrum označuje centrum města, ne tedy obchodní dům toho jména, říkáme jedu do centra, nakoupil jsem v centru, v centru se špatně parkuje, v centru je mnoho lidí apod.

Pokud se slovo centrum použije jako název obchodního zařízení, skloňuje se odlišně. Zakončení -um se neodsouvá ani v ostatních pádech a slovo se skloňuje podle vzoru “hrad”. Říkáme tedy jdu nakoupit do Centrumu, potkali jsme se s tetou v Centrumu, v Centrumu otevřeli nový obchod apod. Právě na Doubravce je důležité dát si pozor, jak slovo centrum skloňovat. Když řeknete nakoupím v Centrumu, znamená to, že nakoupíte v blízkém obchodním domě, ale nakoupím v centru znamená vlastně “jedu do města”.

Velké nebo malé?

Když se myslí centrum města, jde o obecné pojmenování a píše se s malým c, ale když jde o název obchodního domu, bude samozřejmě C velké, takže napíšu jedu nakoupit do centra s malým c, ale do Centrumu s velkým C.

Z Globusu jako obchodního centra je to obdobné, zakončení -us se neodsouvá a skloňujeme podle vzoru “hrad”: jedu do Globusu, v Globusu dnes mají otevřeno, toto jsem koupil v Globusu apod. Samozřejmě i tady ve všech uvedených větách píšeme velké G.

Od centra a Centrumu je tu ale jedna odlišnost. Globus jako koule s mapou zemského povrchu totiž můžeme skloňovat jak s odsunutím zakončení -us, tak i s ním, takže můžeme říct ukaž na glóbu Afriku i ukaž na glóbusu Afriku nebo v hodinách zeměpisu pracujeme s glóbem i hodinách zeměpisu pracujeme s glóbusem. A v těchto případech budou tvary slova glóbus psané s malým písmenem.

autoři: Martin Prošek , Stanislav Jurík | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?