Jazzová inspirace zazní v karlovarské Drahomíře

11. říjen 2019 08:35

36. ročník Mezinárodního jazzového festivalu Jazzfest Karlovy Vary - Sokolov 2019 zahájí Jazzová inspirace z cyklu Poezie a jazz.

V Karlových Varech začíná 36. ročník mezinárodního jazzového festivalu Jazzfest Karlovy Vary - Sokolov 2019. Úvodem k hlavnímu festivalovému dění bude další díl z cyklu Poezie a jazz nazvaný Jazzová inspirace, začíná v karlovarské kinokavárně Drahomíra dnes v 18 hodin. 

V čem bude tento večer v karlovarské kinokavárně Drahomíra výjimečný? „Jazzová inspirace není název náhodný, protože tak se jmenuje výbor z básní věnovaných jazzu nebo jazzem ovlivněných, ze kterého zaznějí úryvky,“ řekl jeden ze spoluautorů večera Lev Havlíček. Podle autorů pořadu jsou jazz a básnictví dvě spojené nádoby a vzájemně se ovlivňují, některé básně přímo vybízejí ke zhudebnění a naopak, hudba inspiruje básníky.

Zazní výběr z děl českých i světových básníků

„Ve výboru je básní celá řada, nedostane se úplně na všechny, ale jsou to autoři jak zahraniční, tak čeští. Z těch zahraničních můžeme jmenovat třeba Jacka Kerouaca, to je představitel Beat Generation, která v 50. letech v Americe byla spjata s jazzovou scénou. Z českých autorů se tam objeví Blues od Josefa Škvoreckého, který v mládí sám jazz hrával,“ jmenoval Havlíček.

„Jazzová poezie se píše na celém světě,“ myslí si dramaturg Dalibor Chlum. Prozradil, že mezi dalšími autory zazní básně Ivana Diviše, Jacka Russela nebo Tennessee Williamse. Večer zazní také úryvky z knihy slavného amerického trumpetisty Milese Davise, podle organizátorů večera se jedná doslova o Bibli jazzu. Kromě kapely Jazz Apetit zahrají hosté, saxofonista Milan Krajíc a zpěvačka Petra Brabencová.

Spustit audio