Jan Pohribný maluje světlem v krajině. Své Spi-rituální krajiny vystavil v Galerii umění

29. listopad 2023 16:00

Mysteriózně prosvětlené krajiny i postavy, které se stávají jejich součástí, mohou vidět na snímcích předního českého fotografa Jana Pohribného návštěvníci karlovarské Galerie umění. Výstava jeho prací se jmenuje Spi-rituální krajina.

Návštěvníci se v duchu přesunou nejen do zajímavých krajin, například v Norsku nebo Jižní Koreje. Spirituální, nebo také rituální podobu pak krajina získává především způsobem, jakým ji autor dotváří. Buď se v ní ocitají různé postavy, anebo jí dodává osobitý ráz různými světelnými efekty pomocí techniky zvané luminografie.

Předního český fotograf Jan Pohribný vystavuje v karlovarské Galerie umění

„Ten princip je relativně jednoduchý. Potřebuji velmi dlouhou expozici, nejlépe šero nebo tmu. Během ní se pohybuji a podobně jako malíř zanechávám stopu světla,"  poznamenává Pohribný s tím, že zdánlivou jednoduchost komplikuje vlastní provedení.

Při práci se světelnými efekty nevidí výsledek své práce na rozdíl od malíře okamžitě. Takže když není s výsledkem spokojen, musí začít fotit a při tom "malovat světlem" znovu. A znovu. „Autor do krajiny také vstupuje geometrickými světelnými objekty a tvary," doplňuje kurátor výstavy Jan Samec.

Že výsledné práce stojí za to, dokládá skutečnost, že Jan Pohribný patří k nejvýznamnějším tuzemským fotografům. Stal se prezidentem Asociace profesionálních fotografů ČR a je držitelem mnoha našich i zahraničních ocenění.  

Spustit audio