Izrael žije. Vzpomínková akce v Drahomíře připomene události Křišťálové noci

8. listopad 2021

V úterý 9. listopadu si připomeneme již 83. výročí událostí tzv. Křišťálové noci, nacistického pogromu na židovské obyvatelstvo. Název je odvozen od střepů rozbitého skla z oken a výloh židovských obchodů, domů a synagog.

V noci z 9. na 10. listopadu uplyne 83 let od židovského pogromu známého jako Křišťálová noc. Nacisté pod záminkou odplaty za atentát na Ernsta vom Ratha, který pracoval na německém velvyslanectví v Paříži, vyostřili protižidovská opatření. Lidé zapalovali synagogy, vytloukali výlohy židovských obchodů. Na sto Židů zemřelo a 30 tisíc jich skončilo v koncentračních táborech.

U této příležitosti se bude v neděli 14. listopadu v kině Drahomíra konat vzpomínková akce s názvem Izrael žije. Proč je důležité si tyto události připomínat a jaký úkol mají následující generace přeživších holokaustu? Nejen o tom byl rozhovor s Pavlem Rubínem, předsedou Židovské obce Karlovy Vary.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.