Historický mlýn ve Stráži nad Ohří se pomalu vrací k původnímu věhlasu
Před šesti lety se Jaroslav Gabriel rozhodl zachránit historický mlýn ve Stráži nad Ohří na Karlovarsku. Unikátní objekt, který v minulosti sloužil nejen k mletí obilí, ale také jako pekárna a obchod, ještě v 50. letech zásoboval chlebem široké okolí. Současný majitel má ambici navázat na tradici výroby a vrátit mlýnu jeho bývalou slávu.
Čtěte také
Vodní mlýn, který je zapsaný jako nemovitá kulturní památka, pochází z roku 1870 a jeho historie sahá až do 16. století. Byl zakoupen od potomků volyňských Čechů, kteří po druhé světové válce a nuceném odsunu nahradili původní německé majitele, jež byli po celé generace vyhlášenými mlynáři.
Jaroslav Gabriel, který pracuje v energetice, klade při obnově objektu důraz na dlouhodobou udržitelnost a využití moderních technologických řešení. Jako nadšený renovátor a milovník historie věnuje obnově mlýna veškerý svůj volný čas i finanční prostředky.
Díky důkladné rekonstrukci se podařilo obnovit technické prvky mlýna, včetně původní Francisovy turbíny. Ačkoli mlýn již neplní svou původní funkci, přívod vody k turbíně se podařilo obnovit. To umožňuje alespoň částečnou simulaci historického procesu mletí.
Podařilo se také renovovat původní dřevěná okna a posuvnou mříž, která sloužila jako vchod do obchodní části mlýna. V dalším plánu je obnovit pekárnu s pecí na chléb. Jaroslav Gabriel usiluje o kompletní obnovu mlýna a jeho historických funkcí, přičemž se zaměřuje na zajištění jeho dlouhodobé udržitelnosti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.