Zchátralý Ottův pavilon v Kyselce se pomalu vrací do původní krásy

19. prosinec 2024 17:00

Obnova zchátralého Ottova pavilonu v Kyselce pokračuje i v zimních měsících. Historický klenot se po výměně střechy postupně vrací do své původní krásy. Jaký je současný stav památky a co všechno rekonstrukce obnáší, prozradil ředitel Obecně prospěšné společnosti Miroslav Perout.

Lázně Kyselka prošly další krokem rozsáhlých rekonstrukcí. Nejvýše položenou budovou lázeňské oblasti je Ottův pavilon, který nyní pokrývá nová měděná střecha. Replika původní secesní krytiny z přelomu 19. a 20. století nahradila provizorní zastřešení, které zchátralou kolonádu pokrývalo více než dvacet let.

Architektura a historické proměny pavilonu

„Pavilon Ottova pramene se skládá z pěti stavebních částí, mezi které patří dojezdová stanice lanovky, lázeňský dům, velký sál, pramení síň s ozdobnou kopulí a nová stáčírna z roku 1910,“ popisuje Perout z obecně prospěšné společnosti, která má záchranu někdejšího areálu na starosti.

Ottův pavilon v Kyselce u Karlových Varů

Ředitel blízkého Mattoni muzea Ladislav Adalbert Sýkora uvedl, že kolonáda byla pojmenována na počest slavného návštěvníka Kyselky, řeckého krále Oty I. Po své největší slávě byla kolonáda přeměněna, například na léčebnu, prodejnu minerálních vod nebo kinosál.

Architektura kolonády kombinuje prvky novobaroka, secese, kubismu a novoklasicismu. Do havarijního stavu se dostala zejména poté, co byla ukradena původní měděná střešní krytina. Na obnovu střechy Ottova pavilonu se podařilo získat mistry pasíře ze severních a středních Čech.

Ottův pavilon v Kyselce u Karlových Varů

Financování obnovy a rekonstrukce Kyselky

Návrat repliky secesní střechy na kolonádu je nákladný, a proto postupuje pomalu. Na financování se podílejí kromě provozovatelů blízké stáčírny minerálních vod také Ministerstvo kultury a Karlovarský kraj. Navzdory vynaloženému úsilí však rekonstrukce lázní zdaleka není u konce.

autoři: Zdeněk Trnka , max
Spustit audio

Související