Faustův dům: V seznamu jmen vlastníků žádný Faust nefiguruje. Proč tedy dům nese toto jméno?

Dominantou jižní části Karlova náměstí v Praze je Faustův dům. Původně gotický, pak renesančně a nakonec barokně upravený palác, který využívá Všeobecná fakultní nemocnice a První lékařská fakulta.

První zmínka o domě je z roku 1378, kdy patřil vévodovi Opavskému. V následujících staletích dům mnohokrát změnil majitele, někdo ho prodal, jinému ho zase zkonfiskovali nebo přecházel na potomky jako dědictví. V seznamu jmen vlastníků však žádný Faust nefiguruje, tak proč tedy nese dům toto jméno?

Může za to faustovská legenda o doktorovi, který upsal svou hříšnou duši ďáblu a ten ho pak odnesl do pekla dírou ve stropě. Tato legenda má původ zřejmě v tom, že několik majitelů domu se věnovalo alchymii, okultním vědám nebo fyzice. Byl mezi nimi i Edward Kelley, který se snažil pro císaře Rudolfa II. vyrobit elixír věčného mládí.

S tím Faustem to tedy bude nejspíš jen báchorka, dům, který v Praze nese jeho jméno, však přesto skrývá několik tajemných zákoutí a ve stěnách byly objeveny zazděné dětské botičky a kočičí kostry. Takže, kdo ví?

autor: Jan Herget
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.