Eruption: I Can't Stand The Rain

18. březen 2023

V polovině 70. let vznikla v Londýně skupina, která si původně říkala Silent Eruption. Podnikla zájezd po Evropě, všimnul si jí německý producent skupiny Boney M Frank Farian a uzavřel s ní smlouvu. Frank Farian měl s mediálním trhem zkušenosti a tak ze skupiny plné hudebníků z karibských ostrovů udělal hvězdy popmusic.

V roce 1977 se německý zpěvák a producent Frank Farian ponořil do hlubin nahrávacích pultů a hudebního studia. Za své nadměrné nasazení při práci pro vlastní značku Boney M nakonec zaplatil vysokou cenu: srdeční infarkt ve věku 36 let. V té době byl totiž jako producent velmi úspěšný s jinou kapelou – britskými Eruption s charismatickou vynikající zpěvačkou Precious Wilson.

Zvuk Eruption byl na rozdíl od Boney M více zaměřený na Ameriku. Diskopopová skupina Eruption byla založena v Londýně v roce 1974 hudebníky pocházejícími z Afriky a z karibské oblasti. Jejich původní název byl Silent Eruption. Při šňůře koncertů v Evropě hráli samozřejmě i v Německu. Jejich koncert si poslechl také už zmíněný producent Frank Farian, uzavřel s nimi smlouvu a začal je produkovat.

Hvězdou souboru byla až do roku 1979 zpěvačka Precious Wilson, která se po úspěchu skupiny Eruption vydala na sólovou dráhu a Frank Farian ji stále produkoval, samozřejmě v jemu blízkém disco stylu, značka Eruption s Precious Wilson totiž v povědomí diváků pokračovala, takovou měla tehdy tato výbušná kapela sílu.

Píseň I Can't Stand The Rain se také stala jedním z největších hitů ve Spojených státech s energií nabitou hudbou skupiny Eruption.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?