Eruption: I Can't Stand The Rain

18. březen 2023

V polovině 70. let vznikla v Londýně skupina, která si původně říkala Silent Eruption. Podnikla zájezd po Evropě, všimnul si jí německý producent skupiny Boney M Frank Farian a uzavřel s ní smlouvu. Frank Farian měl s mediálním trhem zkušenosti a tak ze skupiny plné hudebníků z karibských ostrovů udělal hvězdy popmusic.

V roce 1977 se německý zpěvák a producent Frank Farian ponořil do hlubin nahrávacích pultů a hudebního studia. Za své nadměrné nasazení při práci pro vlastní značku Boney M nakonec zaplatil vysokou cenu: srdeční infarkt ve věku 36 let. V té době byl totiž jako producent velmi úspěšný s jinou kapelou – britskými Eruption s charismatickou vynikající zpěvačkou Precious Wilson.

Zvuk Eruption byl na rozdíl od Boney M více zaměřený na Ameriku. Diskopopová skupina Eruption byla založena v Londýně v roce 1974 hudebníky pocházejícími z Afriky a z karibské oblasti. Jejich původní název byl Silent Eruption. Při šňůře koncertů v Evropě hráli samozřejmě i v Německu. Jejich koncert si poslechl také už zmíněný producent Frank Farian, uzavřel s nimi smlouvu a začal je produkovat.

Hvězdou souboru byla až do roku 1979 zpěvačka Precious Wilson, která se po úspěchu skupiny Eruption vydala na sólovou dráhu a Frank Farian ji stále produkoval, samozřejmě v jemu blízkém disco stylu, značka Eruption s Precious Wilson totiž v povědomí diváků pokračovala, takovou měla tehdy tato výbušná kapela sílu.

Píseň I Can't Stand The Rain se také stala jedním z největších hitů ve Spojených státech s energií nabitou hudbou skupiny Eruption.

autor: Jaroslav Kopejtko | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.